Seminář ACPP: Identifikační systém sběrového papíru
09.10.2008 | Agris
Výroba papíru je historicky od svého vynálezu před téměř 2 000 lety v Číně závislá na recyklaci hadrů a dnes již použitého papíru a lepenek a výrobků z nich. Papírenský průmysl je celosvětově po potravinářském průmyslu druhým největším odvětvím, využívajícím obnovitelné zdroje surovin a má tu nesmírnou výhodu, že použité produkty, na rozdíl od průmyslu potravinářského, lze recyklovat.
V poslední době dochází v kampaních nevládních organizací ke zpochybňování papíru jako ekologicky výhodného materiálu použitelného v každodenním životě občanů a jeho nezastupitelnosti pro mnohá průmyslová odvětví. Představenstvo Asociace českého papírenského průmyslu (ACCP) se proto rozhodlo reagovat na tyto nepodložené útoky propagací papíru jako historicky nejrozšířenějšího nosiče informací a ekologicky nezávadného obalového materiálu a prostředku osobní hygieny.
Mezi naše hlavní argumenty patří materiálová recyklace. V současné době je ve výrobě nových papírů a lepenek používáno téměř 50 procent recyklátu. V číslech to znamená, že jsme v roce 2007 vyrobili 1 023 tisíc tun nových produktů a k tomu bylo zpracováno 466 tisíc tun sběrového papíru.
Jedním z příspěvků evropského papírenského průmyslu ke zkvalitnění sběru a zpracování použitých papírů a lepenek je nová identifikace sběrového papíru, na kterou se zaměří seminář, který chystá ACPP (Asociace českého papírenského průmyslu) na termín 19. listopadu 2008 (hotel Holiday Inn v Brně).
Hlavním cílem tohoto semináře je seznámit účastníky s evropským identifikačním systémem, který se stane nezbytnou součástí obchodování se sběrovým papírem v Evropě již v roce 2009. Pro obchod ování bude nezbytná registrace v systému. Jeho dalšími cíly je také informovat o vývoji a současné situaci na trhu sběrového papíru v Evropě, detailněji v ČR a SR, prezentovat aktuální stav a možné změny systémů podpory sběru odpadového papíru v ČR a SR a upozornit na možné hrozby a příleži tosti týkající se tohoto businessu (odpadová legislativa, REACH, energie).
Seminář je určen společnostem, které sběrový papír používají jako surovinu k výrobě svých produktů, se sběrovým papírem obchodují nebo se zabývají jeho sběrem a tříděním. Samozřejmě jsou vítání i ostatní odborníci, kteří si chtějí doplnit své znalosti o uvedené problematice.
Na semináři zazní příspěvky přednášejících z řad specialistů na evropské i národní úrovni.
Další informace na www.a cpp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



