Skončilo oblastní kolo ekologické olympiády

Ekologická olympiáda je soutěž pro studenty středních škol, kterou organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim každoročně v září organizuje středočeské regionální kolo. V květnu 2001 organizovalo národní finále EO.

V čem je Ekologická olympiáda ekologická?

Pojem "ekologie" je všeobecně vnímán spíše jako ochrana životního prostředí a přírody. Ve svém původním významu jde však o biologickou vědu zabývající se vztahy organismů a jejich prostředí. Účastníci ekologické olympiády prokazují znalosti i dovednosti v "ekologii" v obou těchto významech. Hlavním cílem soutěže je motivovat studenty k hlubšímu zájmu o poznávání a ochranu přírody, podnítit jejich ekologické myšlení a jednání. Soutěž probíhá na třech úrovních - místní (například v rámci školy nebo města), regionální (například oblastní nebo krajská) a národní, kam postupují pouze vítězové regionálních kol. Regionální a národní kola bývají obvykle dvoudenní. Mají vždy alespoň dvě části - teoretickou a praktickou. Ekologická olympiáda se od podobně koncipovaných soutěží odlišuje nejen svým zaměřením, ale také tím, že nesoutěží jednotlivci sami za sebe, ale tříčlenná družstva. Umění spolupráce je pro řešení ekologických problému stejně důležité jako znalost vědeckých poznatků.

Středočeská kola Ekologické olympiády

Do Vlašimi se každý rok v září sjede na Ekologickou olympiádu 12 až 15 družstev především z gymnázií a středních zemědělských škol celého Středočeského kraje. Středočeské kolo organizuje Podblanické ekocentrum ČSOP ve spolupráci se Správou CHKO Blaník a v posledních dvou letech také s Lesy České republiky, s. p. Celá soutěž probíhá v prostorách Středního odborného učiliště strojírenského a odborného učiliště strojírenského ve Vlašimi a samozřejmě také v terénu. Olympiáda začíná vždy v pátek a to nejobávanějšími disciplínami, testem a tzv. poznávačkou. V testu čeká studenty řada záludných otázek z biologie, ekologie, ochrany přírody a životního prostředí, hodnotí se také, jestli studenti sledují problematiku životního prostředí a mají přehled o dění v této oblasti. Ekolog se neobejde bez znalosti našich druhů rostlin a živočichů, proto je do soutěže zařazena "poznávačka". Při ní se také projeví schopnost soutěžního družstva spolupracovat, protože exponátů je mnoho a času příliš málo na to, aby jeden student zvládl určit všechny exponáty. Soutěžící se vždy těší na dvě praktické části soutěže, které zahrnují obvykle fyzickou práci v terénu. Účastníci tak mohou odjíždět z olympiády i s pocitem, že za nimi zůstal kus práce pro přírodu, například v podobě zasazených stromů nebo posekané louky. V praktických disciplínách už si soutěžící vyzkoušeli například výrobu ptačích budek, návrh informačního panelu nebo uskutečnění ankety o dopravní situaci ve městě. Ekologická olympiáda však není jen soutěžení. Je to také příležitost pro setkání mladých lidí se stejnými zájmy. Organizátoři se vždy snaží program zpestřit například exkurzí na vlašimskou hvězdárnu nebo zábavným a seznamovacím večerem. V průběhu olympiády nechybí ani závěrečná prohlídka Stanice pro handicapované živočichy v areálu ekocentra. Z každého kola Ekologické olympiády je později vypracován sborník, který obdrží všechna zúčastněná družstva. V něm je obsažen test se správnými odpověďmi i seznam exponátů z poznávačky, zadání praktických úkolů a především vyhodnocení soutěže. Sborník může posloužit družstvům k přípravě na příští olympiádu.

Středočeské regionální kolo

Uplynulý víkend proběhlo ve Vlašimi letošní středočeské regionální kolo Ekologické olympiády. Do Vlašimi se sjelo celkem třináct tříčlenných družstev z Brandýsa nad Labem, Benešova, Říčan, Poděbrad, Čáslavi, Rakovníka, Nymburka, Českého Brodu, Dobříše, Kladna a Kolína. Ústředním tématem soutěže byly pro letošek zvoleny vodní ekosystémy v lese. Obě praktické části probíhaly v terénu, proto přijeli (skoro) všichni studenti řádně vybaveni holinami a oblečením do nepohody. Toho bylo skutečně zapotřebí, protože tradiční, jinak velmi zábavný hydrobiologický průzkum zkomplikovala mladým badatelům i hodnotitelům nepříjemná bouřka se silným deštěm. Přesto provedli studenti úspěšně průzkum živočichů žijících na dně Vorlinského potoka u Vlašimi a rostlin rostoucích v jeho okolí. Podle zjištěných druhů živočichů hodnotili kvalitu vody v tomto toku. Druhou praktickou část připravilo Podblanické ekocentrum ve spolupráci s Lesy ČR, s.p. - Oblastní správou toků Benešov. Účastníci založili nový, třista metrů dlouhý břehový porost na jednom z pravých přítoků Poláneckého potoka nedaleko Domašína, kde vysázeli kolem 150 olší. Všechny stromky mají ty nejlepší šance na přežití, takže se můžeme těšit, že díky "ekoolympionikům" bude podblanická krajina zase o něco zelenější. Vítězkami středočeského kola se staly studentky z Kladenského gymnázia (Barbora Čepelová, Adéla Šemelíková a Jana Korelusová), druhé místo patří Gymnáziu Rakovník (Pavel Honsa, Tereza Králíčková, Sylvie Kročáková), jako třetí se umístilo družstvo Gymnázia Benešov (Jana Zmeškalová, Lucie Králová, Eliška Kučerová). Soutěžící, kteří se umístili na prvních třech místech si kromě pestrých zážitků a radosti z úspěchu odnesli také hodnotnou přírodovědnou literaturu. Vítězné družstvo postupuje do národního kola.

Pedagogové nezůstávají v aktivitách stranou

Na olympiádě nepřijde zkrátka ani pedagogický doprovod. Učitelé, kteří se soutěžícími přijíždějí jako pedagogický dozor, jsou obvykle nadšenci ve svém oboru a mají spoustu energie a chuti získávat nové poznatky a dovednosti, aby mohli dělat svoji práci co nejlépe. Proto rádi využijí čas, kdy jejich svěřenci zápolí se soutěžními úkoly, k návštěvě semináře pro učitele, který připravují souběžně pracovníci ekocentra. Zde se mohou sami na chvíli vžít do role studentů a vyzkoušet si řadu her a aktivit s ekologickou tématikou, které potom sami mohou využít ke zpestření výuky.

Bez legrace to není ono

I do takové vážné záležitosti jako je znalostní test lze vnést trochu legrace. Proto jeho tvůrce RNDr. Lubomír Hanel, CSc. vkládá do testu také několik tzv. laškovných otázek. Hodnoceny jsou však stejně jako ostatní. Zkuste si i vy najít správnou odpověď na jednu z takových otázek.

Šišánek kočičí je:

a) nejmenší kočkovitá šelma

b) plicnatý plž

c) vzácná modře kvetoucí rostlina úhorů

d) slezské domácí strašidlo přinášející štěstí dobrým lidem

e) způsob střihu srsti angorské kočky.

Poznámka redakce:Zavolejte do naší redakce jako první, odpovězte správně a vyhrajete audiokazetu s písničkami ve stylu folk&country.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info