Sme kritizuje Bratislavu za netečnost ke katastrofě na Tise

České noviny 15.3.2000

Sme kritizuje Bratislavu za netečnost ke katastrofě na Tise

BRATISLAVA 15. března (zpravodaj ČTK) - Opakované zdevastování vod řeky Tisy Rumunskem budí velké znepokojení hlavně na Ukrajině a v Maďarsku i na jihu slovenského regionu Zemplín, ale slovenští činitelé se v porovnání s maďarskou snahou přimět Rumunsko ke změně ekologické politiky tváří, jako by Slovenskem Tisa neprotékala, upozorňuje dnes slovenský list Sme.

Zároveň poukazuje na ``obrovský nebezpečný nepořádek a další důkazy trestuhodné nezodpovědnosti těch, kteří rumunské nerostné bohatství využívají, ale nestarají se o člověka, životní prostředí a bezpečnou likvidaci odpadů``. Podle deníku jsou nejen opět tisíce lidí zbaveny zdrojů pitné vody, ale ještě horší je, že těžké kovy představují dlouhodobější ohrožení, včetně rizika znehodnocení Tokajského národního parku v Maďarsku, ale i říčných ramen Tisy na Slovensku.

``Pro občany postkomunistických zemí není ani deset let po pádu totality žádnou novinkou zjištění, že důlní provozy patří k největším devastátorům životního prostředí. Netřeba putovat do severního Rumunska - okolí gemerských magnezitových dolů dodnes připomíná měsíční krajinu,`` píše list s tím, že současnost se však od minulosti liší tím, že ``už nelze skrývat ekologické tragédie za železnou oponu``.

Zejména maďarská diplomacie podle listu podniká velmi energické kroky, aby OSN a Evropská unie pomohly donutit Rumunsko ke změně ekologické politiky a tím i posílení ekologické bezpečnosti země. ``Slovenskem protéká Tisa jen v šestikilometrovém úseku. Vypadá to ale tak, jako kdyby byla od nás na míle daleko, protože zatím téměř nic nenasvědčuje tomu, že i my se jako zainteresovaná země zapojíme do mezinárodních aktivit, které by Rumunsko přinutily změnit situaci, ohrožující i nás. Jako kdyby se nás, ani poslanců, ani členů vlády - kromě lidí přímo v regionu, kteří operativně zajišťují potřebné - tento vážný problém vůbec netýkal,`` uzavírá Sme.

Milan Syruček hej

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info