Smrt číhá na mláďata na kvetoucích lukách

Smrt nedávno narozeného srnčete, kterou dokumentuje snímek, je nyní v době senoseče doslova na denním pořádku. Stejný osud v travních porostech čeká bohužel ne desítky, ale stovky i tisíce mláďat právě narozené zvěře.

"Proto myslivci každoročně prohlašují červen za Měsíc myslivosti a ochrany přírody a žádají všestrannou ohleduplnost, cit a ochranu bezbranných, rodících se mláďat zvěře i ostatních živočichů.

Proto zdůrazňují, že v době kladení většiny mláďat, jak myslivci narození říkají, potřebuje příroda od všech občanů pochopení, klid, zabránění volnému pobíhání psů v polích, lukách i lesích, poučení dětí a výchovu k lásce k přírodě.

Zveřejněním tohoto dost drastického snímku nechceme nějak obviňovat zemědělce. Oni nemohou při práci se svými rychlopojízdnými stroji s obrovským záběrem zabránit při senoseči podobným, pro zvěř tak tragickým událostem. Ale mohou dobře spolupracovat s myslivci, včas jim oznamovat sečení luk. A pak záleží zejména na aktivitě samotných myslivců, aby dobře a soustavně vyhledávali mláďata pomocí dobře vycvičených loveckých psů a alespoň část nové populace ochránili pro přežití," uvádí k současné situaci a možnostem myslivec Oldřich Trtipes.

Záchranou je spolupráce

Problém "zasečení" mláďat, srnčat, ale také bažantíků a zajíčků byl v minulosti řešen různými způsoby, plašiči mechanickými, zvukovými, optickými i světelnými, ale nic nebylo dost účinné a hledaly se možnosti jiné. Nakonec se ukázalo jako jediné nejosvědčenější vyhledávání srnčat a hnízd, vyhánění zvěře, případně i vynášení ohrožených mláďat na bezpečná místa. Takže cesta vede nejen přes ohleduplnost zemědělců, ale hlavně přes velkou aktivitu všech myslivců, nejen kynologů při vzájemné dobré spolupráci. Například na farmě Světlíky nejprve porosty určené ke sklizni "obsečou" a pak je tzv. "rozsíkají", to v praxi znamená, že pozemek rozdělí na úseky tak, aby části kosili od středu do krajů. Tak podle jejich zkušeností jsou takto ztráty mláďat zvěře zanedbatelné.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info