Stáda koz a ovcí udržují cennou přírodní rezervaci
27.05.2003 | Deník Lučan
Také letos vyráží od časného jara z osady Hořenec na kopec nad vesnicí denně stádečko koz. Chovatel z Hořence, který uzavřel se správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří v Litoměřicích smlouvu, si ke kozám opatřil ještě ovce. Stádo tak vypásá v přírodní rezervaci Číčov trávu a plevele, které by jinak ohrožovaly chráněnou květenu."Kombinace koz a ovcí je ideální pro ochranu chráněných rostlin," uvedla včera Ing. Šárka Nobiliusová, která na správě CHKO udržuje kontakt s chovateli, již se smluvně zavázali vypásat chráněná území. Doplnila, že mlsnější kozy likvidují mladé náletové keře a stromy. Na Libčevesku je přitom nejčastější náletovou dřevinou jasan, který se v celé oblasti velmi rozšířil na úkor ušlechtilejších dřevin.Chráněné teplomilné květeně ovce ani kozy neškodí. "Jmenovitě koniklec zvířatům na pastvě nechutná. Naopak, ovce zadupou do země semena chráněných rostlin a spásají trávu, která by jinak jarní květiny zadusila," vysvětlila Nobiliusová.Dřívější způsob ochrany byl nejen pracnější, ale i nákladnější. Pro správu CHKO na základě smluv vyřezávaly náletové keře a rostliny specializované společnosti. Účinnou ochranou proti náletovým dřevinám je však pouze naprostá likvidace keřů a stromů i s kořeny. Pokud se již zmíněný jasan uřízne, naroste z jednoho kmene hned několik výhonů a vytvoří mohutný a rychle rostoucí keř. Vyřezávání náletových dřevin ve Středohoří tak přinášelo jen krátkodobý prospěch. Na blízkém Tobiášově vrchu u Kozel ověřovala CHKO možnosti ochrany stepních rostlin vypalováním trávy v zimě.Likvidace stád ovcí přibližně před deseti lety, kdy prudce poklesly ceny vlny, na českém trhu však postihla nejen Středohoří. Ovce dříve spásaly rozsáhlé, vesměs svažité pozemky v blízkosti obcí, z nichž nyní většina bez užitku zarůstá neprostupným plevelem a křovinami. Dřívější chov ovcí pro vlnu je postupně nahrazován masnými plemeny. Ceny jehňat i chovných párů jsou ale nad možnostmi drobných chovatelů, a tak se ovce z vesnic na Lounsku až na výjimky zcela vytratily.
Další články v kategorii Ekologie
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)

Tweet



