Starostové se zodpovědnosti nelekli

Rozdělení severních Čech nenarušilo spolupráci obcí v Severočeské vodárenské společnosti

Další rozvoj vodovodní a kanalizační sítě na severu Čech bude odpovídat požadavkům Evropské unie.

Stanislav Šetina

Na 440 měst a obcí ležících převážně v Libereckém a Ústeckém kraji už osm let spojuje velký majetek. Svoji vodohospodářskou infrastrukturu tam samosprávy vložily do vlastnické akciové společnosti Severočeská vodárenská společnost (SVS) se sídlem v Teplicích. V republice bylo a nadále zůstává takové uskupení zcela výjimečné.

Ředitel oddělení vodohospodářského rozvoje SVS Martin Votava tvrdí, že obce učinily správné rozhodnutí, čímž neztratily vliv na vývoj vodohospodářské struktury. V roce 1993, kdy byl privatizován majetek Severočeských vodovodů a kanalizací Teplice, vznikla v jistém smyslu ojedinělá myšlenka - založit společnost vlastnickou a oddělit ji od provozní. Představitelé samospráv si uvědomili, že na ně dopadne nová zodpovědnost za vodárenství a stokování ve městech a obcích - a s tím i za nutnost budování nové infrastruktury a komplexní ochranu životního prostředí. Obce svým rozhodnutím získaly lepší vyjednávací pozici o státních dotacích, protože ty mohou čerpat vlastnické, nikoli provozní společnosti.

Při vzniku SVS vložil zakladatel do společnosti majetek ve výši 7,6 miliardy korun. K 31. 12. 2000 činila celková hodnota vlastního jmění společnosti více než 11,7 miliardy korun. Majetek je hlavně tvořen vodovodními a kanalizačními sítěmi, čistírnami odpadních vod, úpravnami vod, vodojemy a čerpacími stanicemi.

Na otázku našeho listu, jaké zkušenosti SVS získala poté, co se severní Čechy rozdělily do dvou krajů, v nichž společnost podniká, Votava odpověděl, že akcionáři jsou se současným stavem srozuměni. Chod krajských úřadů se teprve zabíhá, ale zatím problém ve spolupráci s kraji SVS nezaznamenala.

Jak Votava dále připomněl, do loňska se cena vodného a stočného pro domácnosti a ostatní odběratele lišila podle společností. Porovnání cen proto mohlo působit zkreslujícím dojmem, neboť byly v tabulkách uváděny nižší ceny, nikoli ceny zprůměrované. Výnosem Ministerstva financí, platným od 1. ledna 2001, je cena vodného a stočného pro domácnosti i ostatní odběratele stejná a sledování ceny nabývá na přesnosti. SVS se cenou vodného a stočného pohybuje v horní polovině tabulky.

Města a obce si od své vlastnické společnosti SVS, ale i od provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, v níž SVS drží významný majetkový podíl, slibují, že jim pomůže řešit problémy s vodovodní a kanalizační sítí. Ne vše lze v dohledné době s ohledem na nesmírnou ekonomickou náročnost těchto požadavků realizovat. Strategický dlouhodobý plán rozvoje infrastruktury, vypracovaný SVS, předpokládá, že do roku 2005 vzroste objem její investiční výstavby na 831 miliónů korun z letošních 555 miliónů. "Chceme," shrnul Votava, "aby tento náš dlouhodobý plán přinesl jak přiměřený rozvoj infrastruktury, tak její harmonizaci s požadavky Evropské unie".

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info