Štěrkovna Náklo je ostrovem biodiverzity v hanáckém obilném moři
29.07.2016 | Moravský ornitologický spolek
Štěrkovna Náklo je ostrovem biodiverzity v hanáckém obilném moři
Štěrkovna Náklo se nachází mezi Olomoucí a Litovlí na jižním okraji CHKO Litovelské Pomoraví. Vznikla těžbou štěrkopísku, kterou zde provozuje společnost CEMEX. Část štěrkovny je využívána jako přírodní koupaliště a zbytek je ponechán přírodě, původním živočichům a rostlinám. Při posledním průzkumu zde bylo zjištěno 329 druhů, včetně kriticky ohrožené přesličky různobarvé.
Přírodovědný průzkum prováděla Česká společnost ornitologická na popud společnosti CEMEX a jeho cílem bylo zjistit, jaký má vliv těžební činnost na přírodu v zemědělské krajině na Hané. Výsledky průzkumu ukázaly, že při těžbě štěrku vznikly vhodné podmínky pro mizející a ohrožené druhy živočichů a rostlin. Jde především o vodní a mokřadní druhy, ale také o druhy vázané na písčiny, jako je například svižník písečný a přeslička různobarvá.
Přírodovědci proto navrhli jednoduchá opatření, která zajistí zachování nebo i rozšíření vhodných podmínek pro zde žijící ohrožené a chráněná živočichy a rostliny.
Luboš Merunka, ředitel Divize kameniva CEMEX uvedl „Podle doporučení ČSO vytvoříme soustavu jezírek, která jsou nezbytná pro rozmnožování obojživelníků a vodního hmyzu. Aby nedocházelo k zarůstání a zastínění unikátních stanovišť, budeme pravidelně technikou narušovat plochy s písčitým podkladem a zároveň budeme kosit hustou vegetaci a prořezávat náletové dřeviny. Pískovna Náklo tak paradoxně, díky těžební činnosti a aktivním zásahům, může sloužit jako druhově bohatý „ostrov“ obklopený monokulturní krajinou,“.
Štěrkovna Náklo je přitažlivá i pro protahující vodní ptáky. Zastavují se zde na tahu, za potravou a využívají ji i k odpočinku a k nocování. Ornitologové zde již například pozorovali potáplice malé i severní, potápku rudokrkou, morčáky prostřední, turpany hnědé, hoholy severní, husy běločelé i polní, racky bělohlavé i bouřní a severské drozdy cvrčaly.
jš
Další články v kategorii Ekologie
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)
- Liberecký kraj podpoří monitoring velkých šelem i projekty geoparků (11.03.2026)
- Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků k ochraně rostlin elektronicky (11.03.2026)
- Vědci objevili vakoveverky s bizarně dlouhými prsty. Pokládali je za vyhynulé (11.03.2026)
- Efektivní, udržitelná a lépe cílená – nová etapa podpory z programu Nová zelená úsporám 2026+ (11.03.2026)
- Omezení olova ve střelivu se nebude týkat střel do kulovnic, představila návrh Evropská komise (10.03.2026)
- Hladiny oceánů stouply víc, než se předpokládalo, dokazuje výzkum (10.03.2026)

Tweet



