Šťovík je kyselý, ale hřeje

Odpověďí na otázku, jak topit co nejefektivněji, nejlevněji a zároveň co nejšetrněji vůči životnímu prostředí - je biomasa. "Zelené" teplo si můžeme dokonce sami vypěstovat, a přesto je na okraji zájmu.

S každým příchodem zimy si zpravidla klademe otázku, jak ušetřit za topení a přitom netrpět chladem. Jednou z možných odpovědí na ni je fytopalivo nejen běžně užívané dřevo, ale také energetické rostliny, jako například nová vyšlechtěná odrůda krmného šťovíku. Dorůstá až do výšky dvou metrů, je vysoce výnosný a na stanovišti vydrží 15 až 20 let. Jeho největší zásobárnou v republice je třicetihektarové pole u Struhařova.

"Letos jsme ve Struhařově poprvé sklízeli. Byl to nádherný porost... Nemáte ponětí, co úsilí nás stálo založit pěstování této kultury,"

prohlásila Vlasta Petříková, místopředsedkyně sdružení CZ-BIOM, které usiluje o rozšíření využití biomasy k vytápění. "Rádi bychom, aby si lidi vůbec všimli, jak se dá biomasa využít. Proto jsme za dost krutých podmínek natočili seriál Energie pro 21. století. Vysílá se každý čtvrtek pět minut před čtvrtou hodinou odpoledne. Míjí se to naprosto účinkem - takový čas je dobrý nanejvýš pro školky. Když tam nejsou čtyři vraždy, tak na lepší vysílací čas nemáme nárok...," trpce poznamenala Petříková. Přesto aktivity sdružení přinesly už své ovoce. Na území republiky v současné době pracuje na principu vytápění biomasou nejméně 20 velkých kotelen a bezpočet jednotlivých kotlů v rodinných domech na principech efektivnějšího zplynování biomasy. Obyvatelé měst Rokytnice v Orlických horách, Žlutice u Karlových Varů a dalších už poznali, jak výhřevné je teplo z biomasy. Dokonce i polovina Pelhřimova je vytápěna tímto způsobem. Tento pátek budou slavnostně zapáleny kotle na spalování biomasy v Bystřici pod Perštýnem. "Je to město s dvanácti tisíci obyvatel. Rozumně dali přednost biomase před plynem, který je stále dražší. Těší se, že se zlepší i ovzduší, v Rokytnici klesly emise zplodin v ovzduší na setinu. Na Benešovsku kromě Střední zemědělské školy o biomasu zatím neprojevil vážný zájem. Někdo tady vypustil fámu, je to drahé, a tak jdeme od toho," prohlásila Petříková. Jak dále uvedla dokonce ani obec Struhařov ještě rozhodnutá, zda využije zdroj tepla, který roste na jeho katastru.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info