Strakolap

Zařízení k odchytu straky obecné, bylo vyrobeno podle v současné době úspěšně požívaného odchytového zařízení v MS Železnice, okr. Jičín. Ke zhotovení bylo použito pletiva s oky asi 2 x 4 cm, o průměru 2 mm, z klecí, původně používaných k chovu kožešinových zvířat. Celkové zařízení má rozměry 100 x 100 cm a výšku 40 cm. Čtyřmi příčkami je prostor rozdělen na pět oddělení - okrajových, s dvířky na všechny strany, sloužící jako lapací a uprostřed prostor pro volající straku. Spojení celé konstrukce a příček je provedeno stažením úzkými proužky pozinkovaného plechu. Střední část je shora opatřena dvířky ke vkládání a vyjímání volající straky a jejího krmení (hlavně dostatek vody)! V rozích jsou umístěna padací dvířka, vyrobená z kulatiny o průměru 6 mm, o výšce 25 cm a šířce 14 cm. K horní části je přivařeno vpředu zmíněné pletivo o výšce 20,5 a šířce 11 cm. Při okraji je ponechán na každé straně 1,5 cm volný prostor. Na okrajích všech čtyř odchytových oddělení jsou otvory o šíři 12 cm, výšce 15 cm, od spodního okraje 8,5 cm, z boku (od okraje) 4 cm. Při okraji je přivařený (svisle) 2 cm široký proužek plechu, dlouhý 22 cm, na kterém jsou přibodovány (na venkovní straně) matky příslušného průměru (6 mm s odstraněným - vyvrtaným závitem), ve vzdálenosti - zdola - 17 cm první a od ní druhá 4,5 cm. Tyto matky slouží jako vodítka pro padací dvířka a jsou umístěna po obou stranách otvorů. Na opačné straně těchto plechů je 0,5 cm od spodního okraje přibodováno lůžko pro nášlapové zařízení - polovina matky o průměru 4 mm (odstraněn závit). Takto zhotovené proužky jsou přivařeny ke konstrukci 6 cm od spodního okraje. Při montáži této části je třeba nejprve zhotovit padací dvířka a podle nich přibodovat zmíněné plechy ke konstrukci tak, aby byl zajištěn volný chod padacích dvířek.

Nášlapové zařízení je zhotoveno z kulatiny o průměru 4 mm - celkové šířky 17 cm (v polovině této délky) opatřeném přivařeným trnem k podepření padacích dvířek kolmo, o délce 3,5 cm (později bude případně zkrácen po vyzkoušení podepření dvířek) - po obou stranách délky 15 cm se zužuje na obou stranách na 13 cm (tyto 2 cm jsou na uložení do lůžka na přivařeném proužku) a po délce 14 cm zahnuto v pravém úhlu do délky 5 cm (na obou stranách). Na tyto konce je nasunuto dřívko o délce 13 cm (v našem případě použit proutek černého bezu - ze kterého je odstraněna z obou okrajů dřeň pro snadné zasunutí na upravenou konstrukci - je lépe použít dřívko z odumřelého prutu - syrové praská a rozpadá se). Celé nášlapové zařízení je nutno po zhotovení přihnout v místě zúžení do úhlu menšího než 90 stupňů tak, aby nášlapové dřívko bylo proti dvířkům ve výši 8 - 9 cm ode dna. V tom místě se konstrukce položí do lůžka (poloviční matka přivařená zevnitř plechu) a na pletivem procházející trn se zavěsí padací dvířka. U padacích dvířek je nutno dbát na snadný chod a občas průchody promazat. Při konečném seřízení není dobré seřizovat příliš jemné spouštění (krácením nebo přihnutím trnu) protože dosed straky na dřívko je poměrně silný náraz, a je-li seřízení velmi jemné, spustí dvířka silnější závan větru či pohyb volavé či chycené straky.

Chytat je možno od jara do zimy, s výjimkou doby hnízdění a vyvádění mladých! Dobré zkušenosti jsou s odchytem starých párů v době před zahnízděním. Zpočátku byly potíže se získáním volavé straky. Do strakolapu se však dá straka chytit i bez volavky - předložením lákavých pouchoutek (vajíčka, odřezky masa, zrní apod.). Takto chycená straka však není vhodná jako volavka. Trvale se dobývá ven a nevolá - spíše odrazuje. Je nutno ji předem chovat několik dnů v zajetí. Klec je dobré přikrýt řídkou tkaninou (zkušenost bývalých ptáčníků při odchovávání odchycených pěvců)! Nejlépe vyhovuje mladá straka vybraná z hnízda a chovaná v zajetí. Jinak je nejlépe odchycené straky bezprostředně utratit! Chytat se dá nejlépe v zahradách a parcích přímo pod stromy, nebo v jejich nejbližším okolí. Ve větším volném prostoru nebývá chytání tak úspěšné. Při odchytu je třeba často měnit lokalitu a zařízení kontrolovat nejméně dvakrát denně! Často se chytí kočka, a tu je bezpodmínečně nutné změnit místo chytání!

Ke značnému zájmu o toto zařízení a na výzvu časopisu Myslivost jsem pořídil potřebná data podle svého "strakolapu". V žádném případě se nepokládám za autora tohoto zařízení. Vzhledem ke svému věku (78 let) chci, aby s tímto bezchybným chytacím zařízením byla seznámena myslivecká veřejnost! Já sám pokládám straku obecnou za největšího škůdce zbytků divoce žijících bažantů a hlavně pak ničitele zpěvného ptactva, kterého ubývá! Toto zařízení pracuje bezvadně, vím ale, že v řadách ČMMJ je spousta myslících členů a svými nápady si zařízení patřičně upraví.

Jaroslav KOBRLE

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info