Stromy rostou pomaleji, tvrdí majitelé lesů a žádají odškodnění

Několik set korun ročně žádají od Teplárny Liberec majitelé lesů na Olomoucku. Domnívají se, že škodlivé zplodiny z Liberce mají vliv na omezený růst dřevní hmoty jejich stromů.

Elektrárny umístěné na českopolské hranici přitom neplatí Čechám ani korunu.

Majitelé lesů se opírají ve svých tvrzeních o rozptylové studie, podle kterých zplodiny z liberecké teplárny končí až na Olomoucku.

"Podíl je naprosto nepatrný, asi několik desetin procenta ze všech exhalací, které znečištění ovzduší na Olomoucku způsobuje," řekl ředitel Teplárny Zdeněk Kožešník.

Lesy si obvykle díky znalcům zpracují výpočet vlivu imisí, o kolik by mohly stromy vyrůst více a poté se soudně domáhají náhrady.

"Jedná se o částky v řádu stokorun, v případě Lesů ČR už jde však o statisíce korun, někdy jsou požadavky navíc neoprávněné," dodal Kožešník.

Podobné dohody ovšem nefungují mezistátně a platby za poškození lesů připomínají spíše Kocourkov.

"Pokud by foukal vítr nejčastěji na opačnou stranu, měli bychom po starostech," říká s nadsázkou Kožešník.

Nejvyšší stavba Liberce, komín teplárny, chrlí zplodiny do vzduchu ve výšce 132,5 metru nad zemským povrchem.

"Komín by potřeboval být ještě o 30 metrů vyšší kvůli jeho situování v údolí kotliny a vznikajícím inverzím, ale i tak jsou dopady na město Liberec minimální," dodal Kožešník. Teplárna ročně na poplatcích za znečištění ovzduší zaplatí téměř 1,5 milionu korun.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info