Svět potřebuje GMO potraviny
05.08.2004 | ÚZPI
Genetické modifikace a nové biotechnologické postupy při pěstování zemědělských plodin jsou zřejmě klíčem ke zvýšení produkce potravin potřebných pro nasycení stále narůstající světové populace, říká světový expert Mike Gale. Jestliže se nesmíříme s geneticky upravenými potravinami při řešení problému se stále vyšší potřebou produkce potravin, uvrhneme za patnáct let svět do potravinové krize, říká Mike Gale z John Innes Centre, jednoho z největších evropských nezávislých center výzkumu rostlin a mikrobiologie. Dnes žije na planetě více než 6 miliard obyvatel a podle odhadů OSN se počet lidí do roku 2050 zvýší na celých 9 miliard.
Současná roční produkce obilovin, která dosahuje výše 1,8 miliardy tun, musí v budoucnu vzrůst na 3 miliardy tun. Mike Gale prohlásil na konferenci BioScience 2004 v Glasgow: "Za poslední půlstoletí jsme zvýšili produkci potravin o padesát procent. Nyní to musíme udělat znovu, jenže tentokrát podle pravidel trvale udržitelného rozvoje. Nemáme žádnou další půdu vhodnou k obdělávání, nemáme ani více vodních zdrojů a musíme snížit objem zemědělských chemikálií." Podle Mikea Gale musí nejméně polovina potřebného nárůstu potravin pocházet z nově vyšlechtěných rostlin, zejména křížených druhů odolných proti suchu a slané vodě, stejně tak rezistentních vůči škůdcům a nemocem. Biotechnologie dokáže jak výrazně urychlit proces křížení rostlin, tak i vytvořit nové druhy dodáním vhodného genu. Genetická manipulace je jedním z nejvýhodnějších technických řešení, dokáže vytvořit rostliny jako jsou například africké fazole vigna, které jsou odolné vůči hmyzu, rýže obohacená vitamínem A pro Asii nebo banány odolné nemocem pro tropické oblasti. V současnosti je potřeba banány ošetřovat chemickým postřikem, což je jeden z argumentů pro zastánce GMO plodin. Podle nich mnoho zemědělců každý rok přijde o svoji úrodu, protože prostě nemá finanční prostředky na dostatek postřiku proti ničivým houbám.
Podle Mikea Galea, který je neotřesitelně přesvědčen o výhodách GMO potravin, je potřeba využít všech výhod takto upravených rostlin. "Měli bychom vyjít ven z laboratoře a říct lidem, že jim nehrozí smrt z GMO potravin nebo křížených rostlin. Hrozí jim smrt, když nebudou mít co jíst." Přesto veřejný tribunál o geneticky upravených zemědělských plodinách ve Velké Británii prohlásil, že dvě ze tři testovaných plodin měly ničivý dopad na přírodu. "Výsledky ze zkušebního pěstování, které v této zemi proběhlo, ale ukazují něco zcela jiného. Zkoušky prokázaly, že GMO rostliny potřebovaly pouze polovinu chemických postřiků, díky tomu bylo také o polovinu méně potřeba používat traktory. To je přece obrovský úspěch pro životní prostředí."
Duncan McLaren z organizace Friends of Earth ve Skotsku dodává: "Lidé umírají kvůli neustálé obsesi agroprůmyslu z moderních technologií jako genetická modifikace. Trvale udržitelné zemědělství a politické řešení, jako je pozemková reforma, jsou odsouvány na druhou kolej kvůli nenasytnosti a aroganci biotechnologických firem." Hlavním problémem je podle McLarena nerovnoměrná distribuce potravin a to, že trh ovládaný soukromými společnostmi v současnosti zlepšení situace nenapomáhá. Hugo Charvát
Další články v kategorii Ekologie
- Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy deset tun odpadků (13.04.2026)
- Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory (13.04.2026)
- Krkonošští hospodáři mohou opět žádat o příspěvek na péči o horské louky (13.04.2026)
- Zemědělský ústav povolil užití jedů na hraboše, ochránci to kritizují (13.04.2026)
- Tučňák císařský se nově stal ohroženým druhem - kvůli tání mořského ledu (10.04.2026)
- Komáři v Jižní Americe se geneticky adaptují na insekticidy (09.04.2026)
- Evropská komise na první čtvrtletí stanovila cenu uhlíkového cla na 75,36 eura za tunu CO2 (09.04.2026)
- Houby mezi sebou šíří drby o moči a vodě (09.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Odborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS (07.04.2026)

Tweet



