SVS uvažuje o stanovení chovných oblastí bobra

Vzrůstající počty bobrů v ČR jsou podle Státní veterinární správy ČR (SVS) "na hranici populační exploze" a veterináři proto uvažují o metodách regulace jejich výskytu. Upozornil na to dnes ústřední ředitel SVS Josef Holejšovský.

"Přemnoží-li se totiž populace bobrů, mohou tato zvířata svými norami poškozovat hráze rybníků i protipovodňové hráze a nádržemi, které vznikají zatarasením vodních toků pokácenými stromy, mohou také znehodnocovat zemědělskou půdu. Dostanou-li se do měst, kácejí i stromy v parcích. Možná někomu přijdou takovéto vize až nadnesené, ale jen do té doby, než si uvědomíme, že u nás se v současné době pohybují stavy bobrů mezi 100 až 200 kusy," uvedl Holejšovský. Pronikání bobrů na naše území je dosud podle Holejšovského nenápadné, zatím se objevili v Brně, Břeclavi, ale třeba i v Písku. "Kuriozita, kterou vítají zejména děti a milovníci živé přírody, však může i škodit," upozornil šéf SVS.

Bobr je přitom podle jeho údajů v ČR přísně chráněný, kromě toho u nás nemá přirozeného nepřítele. Jeho populace mohou poškozovat polní porosty, hráze, stromy, podle současné legislativy však zatím nemohou poškození zemědělci a rybáři žádat o náhradu způsobené škody. "Z veterinárního hlediska je třeba si uvědomit, že bobr je též vnímavý na trichinelózu a mohl by být i jejím rezervoárem," řekl Holejšovský.

SVS se proto podle jeho slov domnívá, že je nejvyšší čas vytipovat povolené chovné oblasti bobra. "V místech přemnožení zvířata odchytávat, zejména tam, kde působí škody například na ochranných protipovodňových hrázích, sadových a polních porostech, a do vytipovaných oblastí je přemísťovat. V blízké budoucnosti to bude problém, neboť v zemědělsky využívané krajině takovýchto oblastí mnoho není. Zřejmě to asi bude muset být pod kontrolou ministerstva životního prostředí," domnívá se Holejšovský.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info