Tanec kolem myslivosti

Jak všichni víme, proběhl dosti velký boj o konečnou podobu zákona o myslivosti. Došlo ke zkřížení zájmů různých skupin, které se pokoušely udělat z tohoto zákona jakýsi zákon všeobecný. Ten by pak svým způsobem myslivost jako takovou, až na drobné výjimky, prakticky likvidoval. Mnozí navrhovatelé změn se předváděli, jak si vše oni představují a že jedině jejich názor je správný. Často ani nevěděli, o čem hovoří. Neznali ani původní, dosud platný zákon a míchali dohromady ustanovení několika zákonů. V televizních pořadech hlásali takové výklady ustanoveni, nad nimiž zůstával občanům, jak se říká, rozum stát. Také jistý ministr prohlásil s nadsázkou, že myslivce by bylo třeba postřílet. Jistě. Představte si tu práci, kopat zhruba 140 000 hrobů! Zase by se ale ještě našla práce pro nezaměstnané. S další nadsázkou je možné dodat, že v rámci úspor by snad bylo lepší "picnout" jednoho ministra.

Ale vážně. Po prvním dějství - projednání a schválení zákona Poslaneckou sněmovnou -- bylo v druhém dějství v Senátu rovněž podáno velké množství pozměňovacích návrhů a zákon vrácen do Poslanecké sněmovny. Výsledek dalšího jednání uvidíme brzy. Věřme tedy, že zvítězí zdravý rozum.

Myslivci, tedy ti obyčejní a aktivní, i přes nejistotu z budoucnosti a názory některých vysoce postavených úředníků, že zvěř do lesa nepatří, řádně o ni a o životní prostředí pečuji. Do tohoto svého "koníčka" investují často nemálo vlastních peněz, neboť dobře vědí, co příroda a zvěř potřebují. V zimním období, zvláště v horských a podhorských oblastech, kde bývá až pět měsíců v roce vysoká vrstva sněhu, by zvěř bez pomoci myslivců většinou nepřežila. To by si měli uvědomit ti, kteří si zamíří do hor zalyžovat. Neměli by jezdit kolem krmelců pro zvěř, aby ji svou přítomností od potravy neodháněli a neodsoudili tak ke strádání. Ano, hory jsou v zimě krásné, ale mají sloužit všem - jak lidem, tak zvěři.

Nastala doba lovů, tedy jakési myslivecké žně. Ale jen někde. Zatímco v rovině se ještě drobná zvěř najde, jsou tu zajíci, bažanti, někde i koroptve, v horských oblastech a v podhůří tato zvěř téměř nebo zcela vymizela. Zde pak myslivci obhospodařují jen zvěř spárkatou, tedy většinou srnčí, někde i jelení. Tato zvěř však v současných podmínkách mnoho klidu nemá, neboť zde kromě běžných turistů doslova řádí zdivočelí jezdci na terénních motocyklech. Nejen že plaší zvěř, ale poškozují také kořeny stromů a škodí tak přírodě. Zastavit je nelze, klidně na vás najedou, zraní a nechají bez pomoci. To je další věc kolem myslivosti. Jeden takový případ řeší policie v okrese Jablonec nad Nisou, kde poškozenému zůstanou trvalé následky. Značně stoupá agresivita některých našich spoluobčanů. Vyskytují se také snahy získat nelegálním způsobem zbraně. Stalo se nedávno, že pachatelé vybourali část stěny do místnosti mysliveckého svazu, aby se zmocnili zbraní. Uloupit se jim je naštěstí nepodařilo. Způsobili však značnou škodu, protože odnesli jiné cenné věci. t takové ovoce přináší kampaň, která je někdy proti myslivcům a myslivosti vedena. Rozpoutávání vášní nikdy nepřináší nic dobrého a nakonec se obrací proti tomu, kdo je rozpoutal.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info