Úpravy zákona o myslivosti se mění v rituál
04.12.2002 | Hospodářské noviny
Na každém pracovišti časem vzniká určitý rituál. Ač jsem v Poslanecké sněmovně necelý půlrok, jeden takový jsem tu již objevil. Jsou jím novely zákona o myslivosti. Co jiného si myslet, když velmi kontroverzní zákon z roku 2001 byl novelizován na jaře 2002 a už je připravována změna další?
Touha po loveckých trofejích zřejmě sjednocuje poslance napříč sněmovnou. A tak každý rok se objevuje snaha přidávat další práva na stranu myslivců. K některým navrhovaným paragrafům však nemohu mlčet.
Děsí mě představa, že myslivci by například mohli usmrcovat v lese jakékoliv osamocené psy, což se až dosud nevztahovalo na psy ovčácké, lovecké, slepecké, zdravotnické a záchranářské. Navrhované znění to chce změnit větičkou "pokud jsou jako takoví k rozeznání". Takže myslivec řekne, že zastřeleného psa včas nerozeznal. A je z toho venku. Naštěstí se zdá, že tento scestný paragraf neprojde.
Nebyl by to však ani myslivecký zákon, kdyby znovu nezasahoval do práv vlastníků lesů. Určité omezení honiteb v úzkých pozemcích ruší navrhovaná věta "zákaz honitby se nevztahuje na jejich okrajové části". Ale co je to "okrajová část"? Vypuštěna má být povinnost měřítka mapového nákresu honitby, což znamená, že si na cár papíru můžu nakreslit doslova cokoliv.
Sladkou tečkou je pak valná hromada honebního společenství, která by už neměla povinnost své členy obesílat, ale mělo by stačit sdělení vyvěšené na úřední desce v jejím sídle. To se mají majitelé pozemků co týden sjíždět a na vývěsce studovat, co je nového? Zdá se, že záměr je jasný: čím méně lidí o valné hromadě ví, tím méně starostí.
Časté výjimky a změny způsobují chaos. Mám pocit, že to je i záměr novely zákona o myslivosti, v jejímž důsledku by došlo k dalšímu neúměrnému posílení práv jedné malé skupiny občanů na úkor většiny, tedy nemyslivců.
Autor je poslancem za US-DEU
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)
- Již brzy začne Týden invazních druhů: smršť exkurzí, přednášek a workshopů upozorní na nevítané rostliny a živočichy (27.05.2026)

Tweet



