V Hranicích u Aše se mají stavět větrné elektrárny
07.02.2006 | Ekolist.cz
V Hranicích u Aše by měly stát dvě větrné elektrárny o výkonu dva megawatty. Soukromý investor předpokládá zahájení stavby ještě v letošním roce, dokončeny by měly být v roce 2007, informovala dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Kateřina Telínová. Jde už o páté místo v Karlovarském kraji, kde chtějí investoři větrné elektrárny stavět.
Součástí stavby 80 metrů vysokých větrníků je i vybudování předávací stanice Západočeské energetiky. "Umístění záměru do prostoru ašského výběžku vychází především z měření četnosti a rychlosti větru. Naměřené hodnoty svědčí podle investora o výhodnosti záměru větrných elektráren," informovala mluvčí. Výstavba je plánována v místech, která jsou poměrně vzdálená od trvalé výstavby.
První větrná farma v Karlovarském kraji je v provozu u Nového Kostela na Chebsku. Další farma větrných elektráren by měla vyrůst v Trojmezí na Chebsku, kde se počítá se stavbou pěti větrných elektráren o výkonu 600 až 850 kilowattů a výškou od 52 do 67 metrů.
Zatím v posuzování jsou větrné farmy u Abertam na Karlovarsku a u Horního Částkova na Sokolovsku. Obě žádosti investorů byly vráceny k dopracování. V obou lokalitách ale proti stavbě protestují místní obyvatelé. V Abertamech v současné době koluje petice proti stavbě. Nesouhlas se stavbou už v referendu vyjádřili obyvatelé Božího Daru.
Další články v kategorii Ekologie
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)
- Z bývalých lomů Libouš a Bílina se stanou jezera, která zajistí vodní komfort krajiny (16.06.2026)
- NP Podyjí chystá obnovu lokalit pro kriticky ohroženého sysla (15.06.2026)

Tweet



