V revírech se obávají svalovce stočeného
25.03.2003 | Českolipský deník
Myslivce a veterináře zneklidnily případy výskytu svalovce stočeného u divokých prasat v některých lokalitách naší republiky.
Myslivci sice pravidelně z každého uloveného kusu odvážejí vzorky na odborné veterinární vyšetření do České Lípy, ale ani oni nemohou zabránit tomu, aby se svalovec nedostal případně až na Českolipsko.
"Maso legálně ulovených zvířat sice prochází přísnou kontrolou, přesto se zde daří i pytlákům. Nikdo proto nemůže vyloučit, že se nakažené maso do restaurací nebo do domácností dostane," poznamenal Josef Havelka, dlouholetý myslivec z Dubé.
Účinná léčba lidí napadených svalovcem prakticky neexistuje, proto veterináři a hygienici vzorky masa pečlivě kontrolují. Varují však před konzumací masa od pytláků, kteří jej nabízejí zpravidla do hotelů a restaurací. Parazit je navíc velice zákeřný, příznaky nemoci se nemusí dlouho projevit.
"Je velice dobře, že se kontrole masa z divočáků věnuje taková zvýšená pozornost. Nejčastěji se odebírají vzorky z bránice, kde se parazit může uchytit. Problém spatřuji pouze v tom, že z každého uloveného kusu musíme vzorky dovézt až do České Lípy a pak opět přijet pro jejich výsledky. To máte dohromady čtyři jízdy a při cestě z Dubé a zpět to dá zhruba až 100 kilometrů, které nám ovšem nikdo neproplatí," poznamenal Josef Havelka z Dubé a dodává, že dříve stačilo vzorky dovážet k nejbližším veterinářům.
Další články v kategorii Ekologie
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)

Tweet



