Vítězem Ekofilmu se stal čínský snímek Řeka Nan Či
07.10.2002 | Denik.cz
Problémy životního prostředí hýbající světem byly tématem snímků českokrumlovského filmového festivalu. Vítězem nejstaršího evropského festivalu českých a zahraničních filmů o životním prostředí se v sobotu na 28. ročníku Ekofilmu stal čínský snímek Řeka Nan Či, kloubící lidské hodnoty s citem pro přírodu.
Cenu města Č. Krumlov získal snímek Má vlast režisérky Aleny Hynkové, žijící v Českém Krumlově, za ucelený obraz o letošní živelní pohromě, kterou Vltava způsobila po celém toku, podkreslený majestátní hudbou Bedřicha Smetany.
Z přihlášených 137 snímků z 27 zemí se do krumlovské soutěže dostaly po týdnech hodnocení odbornou porotou 53 filmy zaobírající se poruchami klimatu, sociálními problémy, ochranou biodiverzity, využíváním alternativních zdrojů energie i lokálnějšími tématy. Nejplodnější zemí se 47 počiny byla ČR, Slovensko poslalo 16 filmů, Německo devět, Rakousko sedm. Návštěvníci festivalu, jichž neustále přibývá, mohli v projekcích zhlédnout zajímavé filmy vysoké úrovně z Nového Zélandu, Austrálie, Velké Británie, Francie a řady dalších států.
"Zahraniční filmy vynikají díky vysokým finančním nákladům naprostou technickou profesionalitou, české a slovenské zase nápaditostí. Malé prostředky dovedou proměnit ve výhodu," srovnal člen poroty Ivan Rynda. Mezinárodní porota vedená sochařem Vladimírem Preclíkem rozdělila 13 cen - devět v kategoriích Ekofilmu a čtyři sponzorské.
Soutěžní filmy budou zařazeny do videotéky ministerstva životního prostředí a je možné si je bezplatně vypůjčit. Oceněné snímky se zúčastní přehlídek v ČR i v zahraničí (loňské se prezentovaly na nesoutěžní přehlídce v Johannesburgu), po celý rok se s nimi setkáte v programu České televize.
"Když se sejde tolik lidí jako na Ekofilmu, je dobré diskutovat o aktuálních problémech a zatáhnout do toho i nejmladší generaci," zdůraznil v sobotu ministr životního prostředí Libor Ambrozek užitečnost doprovodných seminářů a promítání pro školy.
Další články v kategorii Ekologie
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)
- Červi i „pavouci“. Vědci popsali hlubiny moře, do nichž chtějí proniknout těžaři (17.12.2025)
- Soud ve Švédsku pozastavil odstřel vlků plánovaný pro rok 2026 (16.12.2025)

Tweet



