Vláda zdražila ekologické topení, uhlí bude výhodné
18.05.2007 | Denik.cz
Lidé, kteří se každou zimu dusí štiplavým dýmem od sousedů vytápějících svůj domek nekvalitním hnědým uhlím, se nedočkají zlepšení ani v nové topné sezoně.
A to přesto, že od ledna má začít platit ekologická daňová reforma, která by měla zdražit „špinavé“ zdroje energie na úkor paliv šetrnějších k životnímu prostředí. Vláda totiž překvapivě zrušila plánovanou nulovou daň na zemní plyn pro domácnosti a zdanila toto nejrozšířenější ekologické palivo 4,2 procenty. Průměrná domácnost tak zaplatí za topení plynem ročně zhruba o tisíc korun více než nyní.
„Není možné, aby byl plyn takhle drahý. Pak to není ekologická reforma, ale prosté zdražení,“ komentoval rozhodnutí vlády Oldřich Petržilka, manažer České plynárenské unie. Neočekávané zdražení plynu považují ekologové za výsledek tlaku společností, které se zabývají těžbou uhlí. „Považuji za velmi smutné, pokud vláda s účastí Strany zelených nadále podléhá tlaku uhelné lobby,“ řekl Jan Beránek z energetického informačního servisu Wise.
Uhlí sice vláda zdražila ještě více, o 9,1 procenta. Ale kvůli jeho nižším současným cenám se lidem i do budoucna vyplatí topit neekologickým uhlím. „Dnes je uhlí levnější o 4600 korun než plyn, příští rok bude levnější o 3800 korun,“ uvedla Monika Kašparová z ekologického sdruženo EkoWatt.
Zdražení zemního plynu ve vládě prosadil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Trval totiž na nulové dani na uhlí a elektřinu, pokud ji vláda přijme i pro zemní plyn. „To by ekologickou daňovou reformu postavilo na hlavu,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Nulovou spotřební daň se mu podařilo uhájit jen u málo rozšířených, především alternativních paliv.
Další články v kategorii Ekologie
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)

Tweet



