Voda stoupá! Británii zasáhla povodeň století
24.07.2007 | Mladá fronta Dnes
Británie zápasí s jednou z nejhorších povodní ve své historii: rozvodněné vody řek Severn a Temže ohrožují velké části západní Anglie. Londýn však zatím v nebezpečí není. Desítky tisíc lidí se ocitly bez elektrického proudu, vrtulníky britského letectva pomáhají při evakuaci lidí ze zatopených domů, což bývá označováno za jednu z největších mírových operací v historii britské armády. Město Tewkesbury stoupající voda zcela odřízla od světa, policie jeho obyvatelům pomáhala v útěku v gumových člunech. Meteorologové navíc varují, že vody mohou dále stoupat.
„Takové záplavy nikdo nepamatuje,“ řekl mluvčí Agentury pro životní prostředí Anthony Perry. „Svým rozsahem již překonaly ty nehorší v nedávné historii, které přišly v roce 1947.“ Británie bojuje s rozvodněnými řekami již několik týdnů, počasí však přináší další nečekaně silné deště. Jen za pátek napršelo v některých částech Anglie a Walesu tolik vody, kolik jindy spadne za měsíc.
Kdo za to může? Jen počasí
Rostoucí hladiny si zatím nevyžádaly žádné oběti, záchranáři jsou však nervózní, neboť další nárůst vodních mas kombinovaný s výpadky dodávek elektřiny může podle nich způsobit ještě další velké komplikace. „Nic takového jsem opravdu nikdy v životě neviděl,“ řekl Richard Myers, řezník z města Upton-upon-Severn, který se v něm zapojil do záchranných prací. Stanici BBC popisoval, jak pomáhal lidem utíkat z oken zaplavených domů.
Ozývají se již hlasy, že úřady v minulých letech podcenily prevenci a budování protipovodňových bariér, většina Britů však pragmaticky konstatuje: inu, britské počasí je prostě nevyzpytatelné. „Nemůže za to opravdu nikdo, vinu má prostě počasí,“ řekl Ken Powell, starosta zaplaveného města Tewkesbury.
Premiér Gordon Brown, který postižené oblasti navštívil, již nicméně ohlásil, že vláda okamžitě začne zkoumat, jak podobným pohromám do budoucna zabránit.
Další články v kategorii Ekologie
- Plzeň za sedm milionů korun odbahní Malý Bolevecký rybník (30.12.2025)
- Povinné třídění odpadního textilu poškodilo obce a nepřineslo zlepšení (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)

Tweet



