Voda v řekách stoupá, povodně zatím nehrozí

LN 2.2.2000

Voda v řekách stoupá, povodně zatím nehrozí

Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity musel být vyhlášen na několika moravských řekách.

BRNO Tající ledy v řekách na Moravě vystrašily obyvatele některých měst a obcí, k panice ale nebyl důvod. Někde dokonce lidé se zájmem sledovali přírodní atrakci z mostů. "Připravili jsme pytle s pískem a nepřetržitě zasedala protipovodňová komise, ale šlo jen o preventivní opatření," řekl včera LN starosta Litovle na Olomoucku Vojtěch Grézl. Na řece Moravě nedaleko Litovle byl včera vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. "Vodní hladina zde dosáhla téměř dvojnásobku normálního stavu," dodal Grézl. Pokud by podle něj voda stoupala o dva centimetry za hodinu, museli by vyhlásit třetí stupeň. Třetí stupeň povodňové aktivity zažili včera kolem čtvrté hodiny ráno v Oslavanech nedaleko Brna. "Echo o možných potížích dostala radnice od odborníků už v sobotu, takže jsme byli připraveni," konstatoval starosta Vít Aldorf. "Problém je v tom, že v našem úseku řeky Oslavy je val, který sloužil pro potřeby již zrušené elektrárny," řekl starosta. Pracovníci Povodí Moravy proto za pomoci speciální techniky zábranu uvolnili, takže nahromaděné ledy mohly odplout.

Ledová bariéra způsobila povodeň

Druhý stupeň vyhlásili v Třebíči na řece Jihlavě. Po pondělním uklidnění se tam včera dopoledne začal opět zvedat průtok. Domy ve městě však zaplaveny nebyly. Zato chataři z Toušova na Třebíčsku mají smůlu. Tamní chatovou kolonii zčásti přelila voda, zaplaveny byly i některé louky v okolí. Oteplení a déšť, které v minulých dnech zasáhly střední Moravu, výrazně zvýšily hladinu řek, z nichž některé zalily silnice na Šumpersku. Řeku Bystřici na Olomoucku ucpaly na několika místech ledové kry, které odstraňovali hasiči a vojáci. "Na Moravské Sázavě v Lupěném a na Moravě v Moravičanech a Litovli je vyhlášen druhý povodňový stupeň, první platí na Třebůvce," řekl ředitel Povodí Moravy v Olomouci Antonín Kurfürst. Podle něj už přítoky Moravy dosáhly vrcholu a vodohospodáři očekávají jen mírné zvýšení hladiny Moravy na první stupeň v Olomouci. Morava zaplavila úsek Bohuslavice-Lukavice na Šumpersku, který se při zvýšení hladiny řeky pravidelně ocitá pod vodou. Silničáři museli uzavřít silnici z Hoštejna do Hynčiny, kterou Moravská Sázava zalila až do výše jednoho metru. V noci na včerejšek se silničářům podařilo zprůjezdnit komunikaci mezi Šumperkem a Bratrušovem, kterou zaplavila voda z pole.

Ledy prolomil semtex

Napilno měli v noci lidé z Bystrovan na Olomoucku, kde se nahromadily ledové kry v řece Bystřici a voda se začala vylévat z břehů. O půl třetí sem povolali pluk Civilní ochrany, který do rána ledovou bariéru rozbil. Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, vyhlásili již v pondělí večer vodohospodáři na řece Rokytná u Moravského Krumlova na Znojemsku. Tající ledy tam na několika místech přehradily tok, a voda se kvůli tomu vylila z břehů. Škody na majetku nevznikly. Ledovou hráz se podle ředitele znojemských hasičů Jana Novosada snažili střelmistři prolomit semtexem. "Voda se rozlila v místech, kde nikdo nebydlí a nevedou žádné komunikace. Nyní jde jen o to, aby se prolomily hráze z ledu. V ohrožení ale nejsou životy občanů ani jejich majetek," zdůraznil Novosad. První povodňový stupeň bdělost platil včera v Ivančicích na řece Jihlavě, ve Veverské Bítýšce na Brněnsku a v Borovnici na Žďársku, kde se zvýšila hladina Svratky. Vojenští pyrotechnici z bechyňské základny 4. brigády rychlého nasazení byli povoláni k odstřelu ledové tříště, která se nahromadila na dvoukilometrovém úseku řeky Sázavy na okraji Havlíčkova Brodu. Voda z tajícího sněhu zatéká do některých budov ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. "Největší potíže dělá sníh na střechách. Lidé ho shazují a odklízejí od vchodů domů, aby voda nevtékala dovnitř. Ve spolupráci s technickými službami stále čistíme kanály, aby voda plynule odtékala. Zatím nemáme větší problémy, protože sníh taje pomalu," řekl starosta Dalibor Maniš. Město podle něj ostře sledovalo kritické lokality, jež postihly povodně v roce 1997. Jde o okolí koupaliště, čtvrť Rybníčky a Brumovskou ulici, v níž se včera voda soustředila nejvíce.

Ivo Horák

Fotografie:

Chatovou oblast u Třebíče zaplavila včera voda z řeky Jihlavy. Voda zde dosahovala devítinásobného průtoku.

ČTK Luboš Pavlíček

Kde byl vyhlášen třetí povodňový stupeň

Oslava v Oslavanech

Rokytná v Moravském Krumlově

Janov v Janově

Ivo Horák

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info