Vodárenské firmy si v zemi dělí tři firmy
03.11.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 3.11.1999
Vodárenské firmy si v zemi delí tri firmy
Praha, Olomouc - Vodárny, které stále casteji mírí do ruku zahranicních investoru, si mezi sebou v podstate delí tri firmy. Francouzská Generale des Eaux má podíly v nekolika stredne velkých firmách v západních a jižních Cechách. Nejprve vstoupila do Vodárny Plzen a postupne získala podíly v Sokolove, Jihoceské vodárenské a Severoceské vodárenské. Konkurencní Lyonnaise des Eaux vlastní vodárny v Karlových Varech a v Ostrave. Zároven je menšinovým vlastníkem v Brne. Britská Anglian Water vlastní 93 procent Vodovodu a kanalizací jižní Cechy. Faktem ale také je, že ze zeme loni odešel první investor v oboru - velšská spolecnost Hyder Investments. Duvodem bylo zklamání z nízkých výnosu ze tretinového podílu v Severoceských vodovodech a kanalizacích. "Vadilo jim, že obce nechtely pristoupit na jejich predstavy o vysoké cene vody," uvedl zdroj z tamní vodárny. Predstavitelé firem pritom nezakrývají, že návratnost investic ve vodárenství je dlouhodobá a kvuli tomu, že v tuzemsku je cena vody dosud státem regulovaná. A tak zahranicní investori své investicní plány ponekud omezují. "Muselo se škrtat ve výdajích, a to hlavne proto, že spotreba vody stále klesá," ríká zástupce jedné vodárenské firmy se zahranicním kapitálem.
(job, rep)
Další články v kategorii Ekologie
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)
- Již brzy začne Týden invazních druhů: smršť exkurzí, přednášek a workshopů upozorní na nevítané rostliny a živočichy (27.05.2026)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (26.05.2026)
- Brnem se šíří ječmen myší, způsobuje problémy chovatelům psů i městské zeleni (26.05.2026)
- Mezinárodní den biodiverzity – posilujeme ochranu přírody i odolnost krajiny (22.05.2026)
- Mapa republiky v Krkonoších roztaje zřejmě už v květnu, sněhu je málo (22.05.2026)
- Zástupci průmyslu i obchodu požadují dvouletý odklad obalového nařízení EU (22.05.2026)
- Vědci z MENDELU zkoumají mikroplasty v zemědělství, vyvinuli novou metodu jejich detekce (20.05.2026)

Tweet



