Výrobci nápojů v plechovkách volají po zavedení zálohování obalů

Projekt #replechuj, který spustila asociace WIACA sdružující tři výrobce nápojů v plechovkách, se přihlásil k podpoře iniciativy Zálohujme. Ta na tiskové konferenci představila výsledky analýz současného nakládání s PET nápojovými obaly v České republice a klade si za cíl kvalifikovanou diskuzi vedoucí k nalezení nejlepšího řešení pro zpětné vracení nápojových obalů včetně plechovek.

„Iniciativa Zálohujme se s naším projektem #replechuj shoduje jak v otázce zodpovědnosti směrem k životnímu prostředí, tak vizi zavedení zálohové systému. Lidé, kteří za ní stojí, udělali obrovský kus práce a mají naši plnou podporu,“ svorně tvrdí představitelé asociace WIACA, která sdružuje výrobce nápojů v plechovkách Smarty, Secco+ a Vi WINE.

„Podle vyjádření některých výrobců PET nápojových obalů, jako je například Kofola nebo Ondrášovka, které po konferenci zazněly v médiích, si myslíme, že se tyto firmy snaží před aktuální situací i vlastní zodpovědností za její spoluvytváření strčit hlavu do písku a raději mlží, aby nemusely reagovat na jasné a odborně podložené argumenty ve prospěch zavedení zálohového systému,“ řekla Jana Drozdová, předsedkyně asociace WIACA

„Tyto značky si pravděpodobně neuvědomují nebo nechtějí uvědomovat především environmentální dopady, které dosavadní nedokonalý systém sběru a třídění odpadových materiálů způsobují,“ dodala.

Jan Langhans, výkonný ředitel značky Vi WINE, která je zapojená do projektu #replechuj, se domnívá, že konkrétní značky na trhu musí vyslat do veřejného prostoru jasný postoj. Není přitom důležité, zda své nápoje stáčí do plechovek nebo PET lahví.

„Obecná mediální interpretace výstupů z konference teď vytváří dojem, že jsou zde sice validní analýzy, ale výrobci jsou k nim spíše skeptičtí. Chceme proto, jako asociace výrobců nápojů v plechovkách, vyslovit iniciativě Zálohujme plnou podporu a vyzýváme všechny ostatní firmy na trhu – bez výjimky, aby pokud jim není budoucnost životního prostředí a planety lhostejná, vyjádřili iniciativě taktéž podporu,“ prohlásil Langhans.

„Je důležité, aby státní instituce i celý trh slyšeli a viděli, že jsou zde i tací, kteří mají vůli situaci zlepšit i za cenu investování části výdělků nebo lidských zdrojů. Kde je vůle, je i cesta,“ zdůraznil.

Analýzy mluví jasně pro zálohový systém

Na konferenci iniciativy Zálohujme, kterou založily Karlovarské minerální vody, Institut Cirkulární ekonomiky a Vysoká škola chemicko-technologická, byly prezentované tři klíčové odborné analýzy aktuální situace nakládání s plastovými obaly, veřejného mínění a možných dopadů zavedení zálohového systému.

Z analýz vyplývají tři hlavní pozitiva, která jasně mluví ve prospěch zavedení zálohového systému – 76 procent lidí by uvítalo zavedení zálohového systému na PET lahve i nápojové plechovky, provoz zálohového systému by byl finančně samostatný a jeho provoz by pokryly jeho vlastní příjmy, zálohový systém by přinesl výrazné snížení dopadu na přírodu a také snížení emisí skleníkových plynů. Celkové snížení environmentálních dopadů analýzy vyčíslily na přínos v hodnotě 2,1 miliardy korun.

Do projektu #replechuj se zapojují školy i obce

Při spuštění kampaně #replechuj se po republice nacházelo 29 tzv. #replechuj pointů. Nyní, po dvou měsících od startu projektu je jich už v republice 40 a další budou přibývat.

„Největší radost nám dělá asi zájem a zapojení škol, protože tím učí mladou generaci zodpovědnému chování. Například Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem konkrétně Fakultě životního prostředí, se náš projekt líbí tak moc, že jsme dokonce podepsali společné memorandum o spolupráci,“ uvedl Langhans.

Do projektu se hlásí i místní samosprávy, které v projektu #replechuj vidí možnost se kvalitněji zapojit do třídění a recyklace nápojových plechovek, jejichž úroveň je v České republice v porovnání s ostatními evropskými státy na neuspokojivé úrovni.

Zástupci asociace WIACA také absolvovali schůzky s dvěma velkými nápojovými firmami, které uvažují o budoucí spolupráci.

„Těší nás, že zásadní hráči českého trhu naši iniciativu reflektují, vnímají jako zodpovědný krok správným směrem a uvažují o spolupráci. Věříme, že z plánů a nápadů se již brzy stanou konkrétní kroky, které povedou k efektivnějšímu třídění nápojových plechovek a jejich zálohování v České republice,“ řekl k reakcím nápojových společností Tomáš Polák, výkonný ředitel společnosti Secco+, která je jedním ze zakládajících členů asociace WIACA.

Autor: Redakce

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info