Za pomoci kyanidu se těží většina zlata
15.02.2000 | Lidové noviny
LN 15.2.2000
Za pomoci kyanidu se těží většina zlata
PRAHA Únik kyanidu z rumunských zlatých dolů a následná ekologická katastrofa ukazují na nebezpečí používání této chemikálie při těžbě cenných kovů. Zlaté doly nacházející se v blízkosti severorumunského města Baia Mare asi 650 kilometrů od Bukurešti jsou většinově vlastněny australskou firmou Esmeralda Exploration. V roce 1997 začala firma důl budovat. V té době se odhadovalo, že v zemi kolem Baia Mare leží téměř patnáct tun zlata a více než šedesát osm tun stříbra. Firma plánovala, že doly v této oblasti ročně vyprodukují jeden a půl tuny zlata a sedm a půl tuny stříbra. Důl začal pracovat v dubnu loňského roku. V oblasti Baia Mare je při těžbě zlata používán kyanid. Tento proces je nazýván loužení. Těžební společnosti používají loužení již více než sto let. Přestože jsou kyanidy velmi nebezpečné pro zdraví člověka, ročně se s jejich pomocí vytěží více než devadesát procent celosvětové produkce. Metoda kyanidového loužení využívá schopnosti kyanidu vázat na sebe atomy zlata a převést je do roztoku. Z toho lze poměrně snadno zlato vysrážet.
Málo zlata a hodně odpadu
Loužení používají těžební firmy pro dobývání z hornin s nižším obsahem zlata. Hornina se vzácným kovem je nadrcena a propláchnuta roztokem kyanidu a vody. Zlato se napojí na atomy kyanidů a posléze je od nich relativně snadno separováno. Při těžbě zlata tímto způsobem vzniká obrovské množství odpadu. Na vytěžení jednoho gramu zlata je potřeba zhruba jedné tuny zlatonosné rudy. Kromě toho je spotřebováváno velké množství vody.
dom
Další články v kategorii Ekologie
- MENDELU dnes uzavřela memoranda s ministerstvy zemědělství a životního prostředí (20.09.2024)
- Zákon zřejmě zaváže výnosy z povolenek na boj s následky změny klimatu (20.09.2024)
- Tetřívek obecný je jedním z našich nejohroženějších druhů ptáků. V Krušných horách budou na jeho ochraně společně spolupracovat Česká republika se Saskem (20.09.2024)
- Vědci analyzovali vliv klimatických změn na lužní lesy v povodí Dunaje (19.09.2024)
- Ministr Hladík: Filmy mají nezastupitelnou roli v environmentálním vzdělávání a zvyšování informovanosti obyvatel. Národní program Životního prostředí podpoří audiovizuální tvorbu 15 miliony (17.09.2024)
- Firma z Břeclavska těží CO2 z výroby piva a vína. Lze jej využít i doma (16.09.2024)
- Poslední hřebík do rakve teorií o ekologickém kolapsu na Rapa Nui (13.09.2024)
- Do Trnové se nelegálně navážely odpady, část je kontaminovaná (12.09.2024)
- Objem vytříděných baterií v ČR roste, z prodaných jde do sběru téměř polovina (11.09.2024)
- Královéhradecký kraj chystá kroky k ochraně kvality zdrojů podzemních vod (10.09.2024)