Za stovkami uhynulých pstruhů je únik vápence

Tři kilometry otrávené říčky a stovky mrtvých ryb, zejména pstruhů, to je smutná bilance sobotní ekologické havárie, k níž došlo na říčce Vidnávka v katastru obce Vápenná na Jesenicku. Celým případem se zabývá jak policie, tak i ekologové. Říčka odtéká do Polska, takže příslušná bezpečnostní opatření museli okamžitě učinit na polské straně i pracovníci referátu cizinecké a pohraniční policie. Další šíření jedovatých látek nakonec bylo zabráněno.

Případ je sice teprve v počátku šetření, ale policie už zná viníka. Za ekologickou havárií stojí jeden z největších závodů v okrese. "Nebezpečná látka unikla z podniku Omya, a. s., závod Vápenná. Jako zdroj znečištění byl zjištěn jemně mletý vápenec. Ten se do vodního toku dostal bočním pramenem Ztraceného potoka, který protéká závodem," uvedla tisková mluvčí jesenické policie Alena Kudělová.

Podle prohlášení ředitele závodu Václava Sládka, které učinil do policejního protokolu, došlo k úniku vápence v důsledku poruchy některé z technologií, případně vinou zaměstnanců.

Policii se prozatím podařilo zjistit, že nebezpečný vápenec se dostal do vody doposud nezjištěným způsobem při budování bezpečností jímky u požární nádrže v areálu závodu, která slouží jako zásobárna vody pro výrobu dlaždic. "Podle šetření na místě je v tuto chvíli podezřelý čtyřiapadesátiletý pracovník závodu. Celý případ je šetřen jako ohrožení životního prostředí a v případě prokázání viny hrozí tomuto muži až tři roky odnětí svobody a podniku finanční postih," řekla dále Kudělová. Jak dále uvedla, způsobená škoda je prozatím odborníky vyčíslená na sto tisíc korun. Tato částka ale není konečná a po skončení šetření bude zřejmě mnohem vyšší.

Podobného názoru jsou i hasiči, kteří byli na místo havárie přivolaní. Tentokrát ale mohli po příjezdu na místo jen bezradně přihlížet. "V podstatě jsme nemohli dělat nic. Zde nešlo o únik ropných produktů. Pokud vím, vytekl do vody vápenný kal a ten, když se dostane do toku, ucpe rybám žábry a ty pak umírají. V tomto případě jsme pomoci nemohli," prohlásil Miroslav Vršan z Hasičského záchranného sboru Jeseník.

Znepokojeni celým incidentem jsou i občané Vápenné. "Nic podobného nepamatuji. Je to krutý a hrubý zásah proti přírodě. Ty ryby zde vysazovali naši rybáři, starali se o ně a teď je potok plný mrtvých ryb, které teď musí odklízet," řekl starosta Eduard Augsten.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info