Záchrana ohrožených druhů dřevin na Benešovsku a Podblanicku

V druhé polovině minulého (dvacátého) století bylo vyhubeno na území České republiky 12 druhů dřevin, 23 druhů dřevin je kriticky ohroženo, 15 druhů dřevin silně ohroženo, 17 druhů dalších dřevin je ohrožených a dalších více jak 20 druhů je na ústupu. Stejně jako v případě mizení ostatních rostlin a živočichů má i na úbytek druhů dřevin největší podíl především likvidace jejich přirozených stanovišť.

Civilizace si vybírá nepříjemnou daň

Zcelování zemědělských pozemků, provázené likvidaci mezí, a remízů intenzivní hospodaření na lesních kulturách spojené se změnou dřevinné skladby, vysoušení mokřadů, rozvoj masové výstavby. To vše a mnohé další negativní faktory lidské činnosti přispěly k prudkému úbytku rozmanitosti druhů v přírodě a jejímu neustálému snižování. Příkladem rychlého mizení druhu může být osud malého nenápadného, nejvýše 20 až 30 cm vysokého keříčku, jehož jméno - zimozelen okoličnatý (Chimaphila umbellata) - většině z nás asi nic neřekne a pravděpodobné jsme ho ani nikdy neslyšeli. A přesto právě z tohoto kvetoucího keříku si generace našich babiček vila věnečky. V té době, tzn. do první poloviny minulého století, se ovšem zimozelen vyskytoval v Čechách a na Moravě v borových lesích na více jak sto lokalitách v hojném počtu. V důsledku intenzivního lesního hospodářství se nám během 50 let podařilo zimozelen vyhubit na více jak 90% všech lokalit a na zbylých lokalitách jeho počet rapidně snížil. Dnes se řadí do kategorie kriticky ohrožených druhů a je jedním z nejvíce ohrožených vůbec. Okres Benešov je příkladem oblasti, kde byl zimozelen vyhuben úplně a byly zničeny i lokality jeho výskytu.

Ochránci organizují záchranné programy

Český svaz ochránců přírody se problematikou ohrožených druhů dřevin zabývá od svého vzniku. Mezi nejznámější programy na záchranu dřevin patří evidence a následná záchrana jilmů v druhé polovině 80. let minulého století, která probíhá až dodnes. Záchrana ohrožených druhů dřevin se stala spolu s dalšími záchrannými programy (například záchrana ohrožených bylin a živočichů) jedním z prioritních programů Českého svazu ochránců přírody. Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Agenturou ochrany přírody a krajiny a dalšími subjekty probíhá celá řada záchranných programů. Ty se zabývají evidenci lokalit, jejich ochranou, a také pěstováním a následným návratem ohrožených dřevin do přírody.

Záchrana populace jalovce nedaleko Vlašimi

Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi již více jak 10 let pečuje o populaci jalovce obecného (Juniperus communis) v Přírodní památce Na Ostrově u Nemize. Pravidelným kosením, které nahrazuje dřívější pastvu, je zabraňováno zarůstání území konkurenčními dřevinami, které jalovce vytlačují. Celá populace je navíc pravidelně doplňována výsadbou mladých obalovaných saze-nic, které byly vypěstovány v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim z řízků a semen ze zdejších jalovců. Každoročně je tímto způsobem Na Ostrově vysazeno členy Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi několik stovek mladých jalovců.

Záchranný program pro populaci lýkovců

Další lokalitou, o kterou ČSOP Vlašim dlouhodobě pečuje, je přírodní památka Na Stříbrné u Českého Šternberka. Ve smíšeném jedlobukosmrkovém lese se vyskytuje dříve velmi početná populace lýkovce jedovatého (Daphne mezereum). Bohužel vlivem lesního hospodaření, a zde také především barbarského přístupu chatařů, kteří lýkovce vykopávají a přesazují na pozemky svých chat, počet lýkovců velmi prudce poklesl. Český svaz ochránců přírody se proto rozhodl předejít zániku dříve nejpočetnější lokality lýkovců na okrese Benešov a snaží se o její záchranu. V Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim jsou ze semen sebraných v přírodní památce Na Stříbrné pěstovány obalované sazenice, které zde budou postupně vysazovány. Celkem je počítáno s výsadbou více jak 400 kusů lýkovců.

Ve spolupráci s lesním hospodářem Správou šternberského majetku, byly upraveny hranice chráněného území, tak aby se ochrany dostalo nejcennějším místům, a byl upraven lesní hospodářský plán, který zaručuje šetrné lesní hospodaření.

Nový záchranný program letošního roku

V letošním roce se nově ČSOP Vlašim začal zabývat dalším silně ohroženým druhem dřeviny. Jedná se o vrbu plazivou (Salix repens), která z naší přírody rychle mizí díky vysoušení mokřadů, kde přirozeně roste. Z populace v Jinošovském údolí u Vlašimi, kde je jedno z posledních míst jejího výskytu na okrese Benešov, bylo odebráno několik stovek vrbových řízků. Část z nich byla již vysazena při revitalizaci potoka pod Pravonínem. Zbývající část, která je zatím za-pěstována v nově vznikající školce ČSOP Vlašim, bude letos a v příštím roce vysazena na několik dalších vybraných míst.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info