Zase jsme o kus dál!(?)

Člena myslivecké stráže napadl v Olomouci neznámý muž, který venčil psa na poli u města. Násilník zlomil myslivci žebra, nos a způsobil mu otřes mozku.

"Myslivec muže totiž upozorňoval na to, že by se jeho pes neměl pohybovat volně po poli. Za to dostal ránu pěstí a kopance," uvedla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Tolik stručná zpráva z Moravy.

Právě nyní se rodí další, letos již druhá generace zajíčků, a blíží se čas, kdy porodí srny srnčata a mláďata budou mít další obyvatelé polí a lesů. Jako by nestačilo, že volně pobíhající psi ruší i ničí čerstvě narozené pokolení, ale jejich mnohdy neurvalí pánové budou mlátit i myslivce nebo i ty, kteří je upozorní na nevhodné jednání.

Myslivci bývají terčem kritiky za výstřelky, kterých se dopouštějí hlavně střelci v jejich řadách, mající s myslivostí společné jen držení zbraně.

Málokdo v současné době, která přeje výhradně motoristům a ve které vládne silniční lobby, pomyslí na to, kolik mrtvolek třeba právě zajíců leží denně na silnicích. Ochráncům životního prostředí již nevadí "chemie" v zemědělství, ale začínají opět poukazovat na velikost nikoliv lánů, ale strojů, například svinovačů slámy a dalších. Jako by ani neviděli, kolik zvěře "sestřelí" právě současná doprava.

Volně pobíhající psy nebere nikdo vážně, mnohdy se argumentuje i tím, že "panelákový" pes přece nemůže zvěř chytit. Možná nemůže, ale ruší ji při hnízdění a na místech, kde má bezbranná a po narození velmi křehká mláďata. Samostatnou kapitolou jsou smečky venkovských voříšků, pokud je vede jezevčík nebo kříženec tohoto plemene, dokáže takový tým složený z větších plemen lovit s vysokým procentem úspěšnosti.

Toto tvrzení není účelové, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pro dvojku našich psů, jezevčíka a müsterlandského ohaře, nebyl problém ulovit bažantí slepice či kohouty nejen poraněné třeba na honě, ale naprosto zdravé. Četná smečka dokáže snadno uhonit zajíce, ale i srnčí a další zvěř.

Proto ten apel na ohleduplnost především majitelů psů právě nyní, v dubnu, květnu a červnu, kdy v lesích a lukách začíná tepat nový život.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info