Zasedání OSN
25.02.2009 | vetweb.cz
Dohoda o omezování toxické rtuti
K dohodě o plánu, jak omezit užívání toxické rtuti, dospěli zástupci 140 zemí světa na 25. zasedání řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v keňské metropoli Nairobi (http://www.unep.org).
Závěrečné prohlášení UNEP oceňuje, že vlády se jednomyslně rozhodly zahájit jednání o dohodě omezit používání rtuti jako znečišťujícího prostředku ohrožujícího zdraví milionů lidí. Prvním konkrétním výsledkem zasedání je vytvořit mezivládní vyjednávací výbor, který začne už příští rok pracovat na celosvětovém právně závazném nástroji pro omezení využívání rtuti.
Podle odhadů UNEP se každoročně dostane do ovzduší asi šest tisíc tun rtuti. Dva tisíce tun mají na svědomí tepelné elektrárny a spalovací zařízení využívající uhlí. Rtuť se rovněž hojně využívá v chemickém a těžebním průmyslu. Tento těžký kov přetrvává v přírodě velmi dlouho a dostává se i do živých organizmů, zejména do určitých druhů ryb.
Evropská unie zakázala vývoz rtuti od roku 2011, ve Spojených státech má obdobný zákon vstoupit v platnost o dva roky později. Podle schváleného dokumentu se účastníci fóra shodli na nezbytnosti ustavit světové partnerství k problému rtuti, jež by společně řešilo omezování nebezpečí, které tento těžký kov znamená pro lidské zdraví i pro kvalitu životního prostředí.
Zahájení přípravných prací na úmluvě umožnila hlavně změna postoje americké vlády, která pak ovlivnila řadu dalších zemí. Nakonec se o nutnosti celosvětové dohody podařilo přesvědčit i Indii, Čínu a Pákistán. Tyto země společně s některými dalšími spojenci však nakonec dosáhly ústupku v otázce zařazení dalších dvou těžkých kovů - kadmia a olova - na pořad jednání o dohodě. Rozhodnutí o nich se odsunulo na zasedání řídícího výboru UNEP za dva roky.
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



