Zastoupení dřevin není původní

Zvýšit zastoupení listnatých dřevin v lesích se snaží Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory. Dnešní druhová skladba lesů totiž neodpovídá původnímu přirozenému zastoupení jednotlivých dřevin.

V minulosti byly hlavními dřevinami v nižších a středních polohách buk a jedle - doplněné javorem klenem, olší a jasanem. Ve vyšších polohách vystřídal jedli smrk a v polohách nejvyšších smrk nad bukem místy převládal.

V souvislosti s hospodářským využíváním lesů došlo k postupné změně druhové skladby. Snížil se podíl listnatých dřevin a jedle. Naopak se výrazně zvýšilo zastoupení smrku, který tak na mnoha místech tvoří porosty, v nichž je ho sto procent.

Dnes podíl smrku ztepilého na druhové skladbě dřevin činí 81 procent, zatímco jeho přirozené zastoupení bylo necelých 33 procent. Buk lesní - se 34 procenty kdysi nejrozšířenější dřevina v Orlických horách - je dnes zastoupen pouze pěti procenty. Tato skutečnost se projevuje i v menší odolnosti lesních porostů vůči škodlivým vlivům.

"V osmdesátých letech vlivem imisního zatížení došlo ke vzniku rozsáhlých holin v oblasti od Šerlichu až po Anenský vrch. Posléze byly holiny znovu zalesněny a nyní se na těchto místech nacházejí lesní kultury ve věku okolo patnácti let. Přestože se imisní situace zlepšila, není zdravotní stav těchto porostů dobrý," sděluje Zdeněk Záliš, který má na správě CHKO Orlické hory na starost lesnictví.

Jak dále Zdeněk Záliš uvedl, snaží se Správa CHKO Orlické hory zvyšovat podíl listnatých dřevin (a také jedle) na druhové skladbě lesů. Přesto v současné době je zastoupení listnáčů přibližně desetiprocentní, přičemž původní přirozená skladba jich obsahovala okolo čtyřiceti procent.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info