Zastřelte si u nás rysa, láká cizince cestovka z Ústí
27.09.2007 | Mladá fronta Dnes
Ústecká cestovní kancelář M’plus travel organizuje pro zahraniční turisty nelegální lov přísně chráněného rysa. V nabídce na svých webových stránkách uvádí, že kriticky ohroženou šelmu si zájemci mohou v českých lesích zastřelit od začátku ledna do konce února.
„Je vzácný a bude to drahý, jak bejk,“ uvedl včera majitel cestovní kanceláře Antonín Fedorjak na dotaz redaktora MF DNES, který se vydával za zájemce o lov.
„Je chráněnej, ale docela se rozmnožil. Vyskytuje se v Beskydech, Jeseníkách a na Šumavě. V nabídce je už delší dobu, nemyslím, že byste se nechytli,“ dodal. Přísně chráněný rys se přitom u nás nesmí lovit od roku 1992. Případem se nyní, poté co je na to upozornila MF DNES, zabývají ochránci přírody a inspektoři životního prostředí.
„Ta cestovka nabízí účast na pytláctví,“ zděsil se ekolog Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. „Jsme z toho zděšení,“ uvedl Jiří Hejduk z České inspekce životního prostředí. „Pokud by někdo ulovil rysa bez povolení, hrozil by mu trest do sto tisíc korun. V případě právnické osoby by to bylo až do dvou milionů,“ doplnil Hejduk s tím, že celou záležitost bude řešit ve spolupráci s policií a vyžádal si záznam rozhovoru MF DNES s cestovní kanceláři.
Další články v kategorii Ekologie
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



