Zelená elektřina se v Evropě prosazuje

Tuzemští výrobci technologií pro obnovitelné zdroje energie razantně zvyšují produkci.

Vít Smrčka

Z energie vody, slunce, větru a z biomasy se bude v nejbližších letech v Evropě vyrábět podstatně více elektřiny než dosud. Již příští měsíc by mohla být schválena Evropským parlamentem Směrnice o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů, která již prošla druhým čtením. Ta požaduje, aby se přibližně pětina veškeré elektřiny v roce 2010 vyráběla za pomoci vody, slunce, větru nebo z biomasy. Současný podíl proudu z obnovitelných zdrojů energie (OZE) představuje ve státech Evropské unie v průměru asi dvanáct procent.

»Evropská unie přikládá obnovitelným zdrojům energie stejnou důležitost jako například vytváření jednotného trhu s energiemi,« upozornil předseda Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie Jan Motlík. Českou republiku čeká proto v souvislosti se vstupem do EU nutnost výrazně zvýšit podíl OZL na primárních zdrojích energií, který v současné době jen o málo překračuje jedno procento.

Zároveň se ale podle odborníků otevírá perspektivní trh pro výrobce OZE i jejich provozovatele, který by podle některých studií mohl zaměstnat až čtyřnásobně více lidí než tradiční těžební a energetický průmysl. Například firma Solartec z Rožnova pod Radhoštěm, která vyrábí fotovoltaické články na přeměnu sluneční energie v elektřinu, nestačí již nyní poptávce. Téměř 95 procent výroby směřuje na export. Se šedesáti zaměstnanci dosáhla firma v loňském roce tržeb ve výši 1,5 miliónu dolarů, které chce zvýšit v letošním roce asi o polovinu. Podle obchodního manažera Solarteku Jiřího Bártka chce firma v příštím roce uvést do provozu novou výrobní linku, která dosavadní výrobu zněkolikanásobí. Solartec vede v současné době jednání o vstupu zahraničního investora.

Nárůst zájmu o své výrobky v zemích Evropské unie zaznamenává poslední rok i firma Mavel z Benešova u Prahy, která vyrábí turbíny pro malé vodní elektrárny. V letošním roce plánuje tržby ve výši 170 miliónů korun, které by měly být asi o třetinu vyšší než v loňském roce. Při zachování české majority vstoupila do firmy před třemi lety americká společnost CzechTech Investrnents LLC.

Boom ve využívání biomasy v EU pozitivně ovlivňuje i hospodaření firmy Atmos, která se stala jedním z největších evropských výrobců kotlů pro zplynování dřeva. »Ceny kapalných a plynných paliv jdou v celé Evropě nahoru,« upozornil majitel firmy Jaroslav Cankař na důvod prudkého zájmu o využití biomasy. V loňském roce firma vyrobila 8300 kotlů, letos to má být asi 12 500. Atmos pro tuzemský i zahraniční trh vyrábí 65 druhů kotlů o výkonu od 15 do 100 kW, které jsou použitelné pro vytápění objektů od rodinných domků až po penzióny, hotely a jiné středně velké provozy. Přibližně dvě třetiny produkce směřuje na export, nejvíce do Německa, Rakouska a Pobaltí. Atmos nyní navázal obchodní spolupráci s firmou Buderus, která od něj bude odebírat kotle na biomasu, a tím doplní svoji tradiční nabídku plynových kotlů.

Nastartovat větší využívání OZE i na tuzemském trhu by měla opatření vyplývající z nového energetického zákona. .Minulý měsíc vyšla vyhláška o povinném výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a patrně do konce září k ní bude vydán cenový výměr, který zvýší výkupní ceny této elektřiny. »Zlepší se návratnost investic,« zhodnotil význam zvýšení výkupních cen pro provozovatele OZE poradce v energetice Petr Knížek.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info