Zemědělské muzeum získalo ocenění za své expozice
19.05.2008 | Agris
V Pantheonu Národního muzea v Praze byly 15. května 2008 slavnostně vyhlášeny výsledky šestého ročníku Národní soutěže o nejlepší loňský počin v oblasti muzejního výstavnictví, která se koná pod názvem GLORIA MUSEALIS. Informoval o to,m dnes mluvčí NZM Lubomír Maršík s tím, že zemědělské muzeum získalo za loňský rok dvě prestižní ocenění.
Podle Maršíka šlo o druhé místo v kategorii "Muzejní počin roku" za nově zřízenou expozici Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích (komisař expozice Ing. Petr Fencl).
Toto centrum je společným projektem města Velké Opatovice a NZM. Je nejen jediným kartografickým muzeem v ČR, ale má ambice stát se edukačním a konferenční centrem pro českou kartografii a související vědní obory. Centrum je umístěno v nově postaveném, architektonicky monumentálním objektu jižního zámeckého křídla zámku Velké Opatovice. Jsou zde umístěny exponáty především ze sbírek Národního zemědělského muzea Praha, Národního technického muzea, Moravského zemského archivu a ze soukromé sbírky. Kopie historických, topografických a tematických map byly pořízeny ve spolupráci se všemi Státními oblastními a zemskými archivy. V rámci expozici mohou návštěvníci shlédnout krátkodobé výstavy regionálních archivů a muzeí, věnované kartografii. Pro děti je připraveno sedm pracovišť doprovodného programu. Moravské kartografické centrum bylo otevřeno 26. října 2007.
Dalším oceněním je třetí místo v kategorii "Muzejní výstava roku" za projekt "Šumava - tajemství, nostalgie, příběhy" (komisař výstavy Mgr. Martin Slaba).
Ústředním tématem uvedené výstavy byl všední život šumavských obyvatel v 19. století, zasazený do kontextu zdejší přírody. Pomyslným středem byla rekonstrukce šumavské světnice, na kterou navazovaly sekce věnované zaměstnáním a řemeslům šumavských obyvatel. Po obvodu sálu byly umístěny sekce mapující šumavskou přírodu. Výstavu uváděl historický přehled shrnující dějiny regionu od pravěku po současnost a součástí projektu byly nápadité multimediální prvky a dětský interaktivní program.
NZM získalo podle Maršíka již v roce 2006 třetí místo v nejprestižnější kategorii - Muzejní výstava roku - za expozici nazvanou "Jede traktor - sbírka zemědělské techniky NZM". Několik ocenění tohoto druhu v posledních letech je důkazem, že projekty NZM Praha se vyznačují mimořádnou kvalitou, činí z muzea spolehlivého partnera a přinášejí nové a originální pohledy na prezentaci zemědělské historie i souvisejících oborů.
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)

Tweet



