Životní prostředí trpělo i loni. Inspekce uložila pokuty přes 100 milionů korun

Česká inspekce životního prostředí (ČIZP) loni uložila loni 2887 pokut, tedy o dvě procenta méně než v předchozím roce. Provedla téměř 15 900 kontrol, o víc než 200 více než předloni. Letos plánuje zhruba 16 000 kontrol.

Celková výše udělených sankcí klesla o 3,7 procenta na 131 milionů korun. Nejvíce pokut padlo za odpady.

"Při větší intenzitě kontrol nebylo zjištěno tolik porušení zákona jako v roce 2015. Tato data potvrzují trend rostoucí disciplíny u větších podniků, zejména tedy u zhruba 2200 podniků podléhajících zákonu o integrované prevenci a přísným evropským normám," řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Nejvíce pokut loni inspekce uložila za odpady, stejně jako v předchozích několika letech. Bylo jich 977 a patří mezi ně také tři nejvyšší předepsané sankce. Počet kontrol nejvýrazněji vzrostl v oblasti ochrany vod, a to o osm procent na víc než 3500.

Nejvyšší pokutu dostala v minulém roce biochemická společnost OMGD. Sankce 6,5 milionu korun zatím nebyla uhrazena a ČIŽP ji předala k vymáhání celnímu úřadu. Firma mezi lety 2013 až 2015 nakládala v areálu bývalé chemičky v Kaznějově na Plzeňsku s 15 000 tunami demoličních odpadů, což neměla povoleno. Demoliční odpady vysoce překračovaly limity přípustné pro obsah škodlivin v odpadech, které se využívají na povrchu terénu.

Také druhou a třetí nejvyšší pokutu předala inspekce k vymáhání celníkům. Třímilionovou sankci má zaplatit firma NP Transport, která bez povolení provozuje ve Středočeském kraji zařízení ke sběru a výkupu odpadů. Pokutě 1,9 milionu korun čelí společnost S & S Služby, která využila 6000 tun nevhodných odpadů na úpravu terénu v Senci a Tymákově na Plzeňsku.

Uhrazena byla čtvrtá nejvyšší sankce 1,7 milionu korun pro ZS Vilémov za znečištění řeky Doubravky pesticidem, kvůli kterému uhynulo téměř 8500 kriticky ohrožených raků říčních a jejich vajíček. Pokutu inspekce uložila už v roce 2015.

Inspektoři loni udělali také 479 kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. V těchto případech vedli 126 pokutových řízení a uložili pokuty za 446 200 korun. Zabaveno bylo 235 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin a 924 neživých exemplářů, tedy výrobků. U vývozu a dovozu zjistili, že více než každá pátá kontrolovaná zásilka nebyla v pořádku. Nejvíce zásilek se živočichy, rostlinami a produkty z nich pochází z Asie.

"Velmi závažný je vzrůstající počet porušování zákonů v oblasti CITES a wildlife (divoké přírody). V roce 2016 byl v 56 procentech případů zjištěn v této souvislosti pachatel vietnamské národnosti, což je o šest procent více než loni a o 20 procent více než v roce 2014," uvedl Geuss.

Inspekce někdy i ve spolupráci s celníky zadržela loni například v dubnu 126 kilogramů slonoviny, v červnu na pražském Letišti Václava Havla odhalila pašování 221 chameleonů a 11 gekonů z Madagaskaru. Ve dvou zásilkách v březnu a listopadu se našlo dohromady 262 kaktusů pašovaných z Bolívie.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info