Změny v úrodnosti půdy na odlišně hospodařících farmách
04.05.2006 | ÚZPI
Organický způsob hospodaření se v Evropě evidentně rozšiřuje. Mnozí v něm vidí trvale udržitelnou alternativu intenzivního konvenčního způsobu hospodaření.
Organický způsob hospodaření se v Evropě evidentně rozšiřuje. Mnozí v něm vidí trvale udržitelnou alternativu intenzivního konvenčního způsobu hospodaření. Aby byl opravdu trvale udržitelnou alternativou, musí udržovat úrodnost půdy na úrovni, která umožňuje dlouhodobě ekonomicky výhodnou rostlinnou výrobu a současně chrání životní prostředí. V Anglii z tohto hlediska porovnávali farmy organicky hospodařící nejméně 15 roků s konvenčně hospodařícími farmami.
Nebyly přitom zjištěny průkazné rozdíly v obsahu organické hmoty, celkového N nebo v poměru C:N. Avšak dlouhodobě organicky obhospodařované půdy obsahovaly průkazně menší množství přístupného draslíku i fosforu. Pokles obsahu obou živin byl výrazně větší v půdách farem, které nejdéle hospodařily organickým způsobem. Uvedené výsledky podporují názor, že organické hospodaření odčerpává rezervy P a K v půdě vytvářené během konvenčního hospodaření. Aby nedocházelo k nežádoucím změnám v půdní úrodnosti, organické hospodaření potřebuje zvýšený přísun P a K. Situace se stává téměř kritickou hlavně tam, kde chybějí možnosti přísunu organických hnojiv. Dlouhodobě uplatňovaný organický systém hospodaření bez dostatečného bilancování odběru P a K by mohl vést k poklesu výnosů.
Další články v kategorii Ekologie
- Evropská komise na první čtvrtletí stanovila cenu uhlíkového cla na 75,36 eura za tunu CO2 (09.04.2026)
- Houby mezi sebou šíří drby o moči a vodě (09.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Odborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS (07.04.2026)
- Martin Kocanda byl jmenován státním tajemníkem Ministerstva životního prostředí (07.04.2026)
- FOTO: Stovky tropických motýlů v botanické zahradě v Praze (07.04.2026)
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)

Tweet



