Jedle Vánocům stále vévodí

Na vůni živého stromku nedají příznivci tradičních Vánoc dopustit. Dostávají se ale do křížku s těmi, kteří si z ekonomických důvodů chtějí pořídit umělý stromek.

"Vloni jsme se kvůli tomu s manželkou i pohádali," směje se Pavel Vrba z Klatov.

"Já totiž nedám dopustit na živý vánoční stromek a manželka chtěla umělý. Nakonec jsem musel ustoupit a dlouho jsem uměláka nemohl vystát," dodal. Majitelé plantáží s vánočními stromky k tomu dodávají, že umělé stromky rozhodně přírodu nešetří, protože jejich výroba představuje zpracování umělých hmot, která není příliš ekologická.

Jak nám potvrdili prodejci z Klatovska, vánočním svátkům stále vévodí jedle, i když v posledních letech ji v oblíbenosti dohání smrk pichlavý a klasická borovice.

"Jedle totiž nezačne opadávat jako smrk a je to na první pohled krásný stromek," řekl nám pěstitel z Hrádku u Sušice František Valdman. Podle prodejce Jiřího Šebesty v minulosti vládla Vánocům borovice.

"Většinou záleží na vkusu zákazníků. Spousta lidí kupuje pravidelně jedle, ale najdou se i zatvrzelí příznivci borovic. Vloni už byla poptávka po těchto druzích téměř vyrovnaná a letos to bude podobné," podotkl Šebesta.

Ceny vánočních stromků se liší podle druhu, přičemž do jednoho a půl metru délky je cena jednotná. Poté cena roste s každým centimetrem.

I přes přijatelné ceny vánočních stromků se každý rok najdou lidé, kteří se pro symbol svátků vypraví do lesa. Tam ale na ně může čekat nemilé překvapení. Kromě hrozící pokuty pracovníci Lesů ČR upravují některé stromky tak, aby byly jako dekorace nepoužitelné. Obvykle v některém z pater stromu odříznou jednu nebo dvě větve.

"Živý stromek si kupuji každý rok. Umělý bych si nikdy nekoupil, to už si mohu rovnou ozdobit koště," uvedl Karel Hubáček ze Sušice.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info