Lesy ČR jako horký brambor

Český stát opět neochránil zahraniční investice - kauza státních Lesů skončí špatně pro daňové poplatníky. Tak vidí výsledek zrušení tendrů, vypsaných Lesy v rozporu se zákonem, právníci soukromých lesnických firem.Přání tu jistě může být původcem myšlenky. Vždyť firmy požadující několikamiliardové odškodné ještě ani nepodaly žaloby. Spíš vytvářejí tlak na státní podnik, aby jim v nových tendrech vycházel vstříc. Nicméně hrozba pro daňové poplatníky opravdu reálná je. Zodpovědnost za lesní kauzu totiž nehodlají konkrétní politici ani úředníci vůbec přijmout.

Lesy obešly zákonO co v kauze jde? Antimonopolní úřad v pátek definitivně označil za nezákonné tendry, jež státní firma Lesy ČR (ovládá přes půlku všech porostů v zemi) loni vyhlásila na lesnické práce pro soukromé firmy. Jedna skupina firem teď chce odškodné za to, že tendry už předem s poukazem na nezákonnost bojkotovala - a přišla tak o zakázky. Jiné firmy se jich však v dobré víře účastnily - a ty zas chtějí stamilióny za to, že teď o zakázky přijdou.Prvním zřetelným viníkem na řadě jsou skutečně státní Lesy. Vypsaly totiž výběrová řízení podle svých vlastních pravidel, obešly zákon o veřejných zakázkách.Současné vedení Lesů ovšem vinu odmítá. Nabízí dva argumenty.Jednak tendr vypsalo bývalé vedení podniku. Tato výmluva ovšem sotva obstojí - nehledě na to, že bývalý generální ředitel Lesů Vladimír Blahuta dostal po svém odvolání post i v novém vedení.Důležité ale je, že původně antimonopolní úřad výtky k postupu Lesů neměl. Bývalé vedení Lesů úřad skutečně o vyjádření požádalo, a ten tendry za nezákonné neoznačil.Ani antimonopolní úřad ale chybu neuznává. Také má v čele nového šéfa, jenž s původním posvěcením nezákonných tendrů nechce mít nic společného. Faktem je, že výběrová řízení Lesů loni toleroval tehdejší předseda úřadu Josef Bednář, o jejich zrušení ale rozhodl až jeho nástupce Martin Pecina.Pecinovi přitom pomohlo, že si už loni na neprůhledné tendry stěžovala největší lesnická firma CE Wood až v Bruselu. Evropská komise totiž stížnost uznala a vyzvala Česko k nápravě. Pecina také prohlásil tendry za nezákonné až poté, co Brusel svůj názor zveřejnil. Může se teď hájit, že zkrátka "vyšší bere" - totiž, že je v zájmu Česka respektovat bruselský verdikt, jinak zemi hrozí sankce.Smutné pro občana je, že prostřednictvím státu může stejně za chyby úřadů a politiků platit. Firemní právníci už tvrdí: "Neviníme Lesy ani antimonopolní úřad, ale stát." Řada lesnických firem má přitom zahraniční vlastníky - takže ve hře jsou žaloby za český stát za zmařené investice.

Budou jasná pravidla?Napravit přehmaty úředníků má teď nový šéf lesů František Koníček. Úkoly mu nemusí nikdo závidět. Musí se dohodnout s firmami, aby netrvaly na odškodném. Musí udělat nové tendry podle zákona na veškeré lesnické práce. A přitom musí zajistit pokračování lesnických prací i dnes, kdy firmy pro státní podnik vlastně dělají podle zrušených tendrů.Konkrétní plán Koníček ještě nezveřejnil, ale v principu nemá moc na vybranou. Firmám, jež v tendrech vyhrály, může slíbit na přechodnou dobu v zakázkách pokračovat. Firmám, jež neuspěly, může dočasně dát zakázky nové. A hlavně potřebuje nová výběrová řízení připravit co nejrychleji.Zůstává však otázkou, zda případ vůbec má dobré a definitivní řešení. Kauza totiž vznikla hlavně proto, že úředníci nenastavili pro tendry jasná pravidla. A nadcházející jednání mohou svádět k tomu, že státní podnik nabídne některých firmám" individuální podmínky", aby se vyhnul žalobám. To však může zase jen zavdat příčinu k dalším stížnostem na nekorektní postup státu.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info