Sníh a dlouhá zima přidělávají vrásky na čele také lesníkům

Dlouho ležící sněhová pokrývka způsobuje zdržení jarních prací. Škody způsobuje také zvěř, která z nedostatku jiné potravy okusuje stromky.

Dlouho ležící sníh a zmrzlá půda působí starosti mnoha odvětvím lidské činnosti včetně lesnictví. Lesům v našem regionu se naštěstí vyhnuly hromadné polomy, ke kterým došlo například v jižních Čechách, ale negativních dopadů, které sníh způsobuje, je víc. Na druhou stranu přínosem může být vláha, kterou sníh dodá lesní půdě. Aby ji však zem přijala, nesmí být zmrzlá.

Polomy v našem regionu nejsou časté

Jedním z nejvýznamnějších subjektů, působících v našem regionu v oboru lesního hospodářství, je Kolínská lesní společnost. "V našich lesích téměř k žádným polomům naštěstí nedošlo. V těchto polohách jsou sněhové kalamity spíše výjimečné," uvedl ředitel zmíněné společnosti František Bálek. "Aby se náchylnější stromy, jako třeba borovice, začaly lámat, musela by být vrstva sněhu vyšší a sníh těžší," potvrdil také Zdeněk Karásek, výrobně - technický náměstek Školního lesního podniku, který spravuje lesy na Černokostelecku.

Jarní práce začnou kvůli sněhu pozdě

"Problém však bude se zalesňováním. Zmrzlá zem způsobí, že nebude možné zalesňovat. Kvůli sněhu se do lesa nebude možné ani dostat běžnou technikou,"varoval však Bálek. "Máme dělat mýtní těžbu a další práce. To všechno bude kvůli počasí zbržděné," míní rovněž Vladimír Macháček, starosta Týnce nad Labem, pod nějž také spadá několik hektrů lesa. Podle Macháčka sníh v městských lesích způsobil polomy asi na polovině hektaru.

Zmrzlá zem nepřijme vodu

Pozitivním by se vliv sněhu dal hodnotit z hlediska dodání vláhy. Ani to však není tak jednoznačné. "Nevýhodou této zimy je, že půda zmrzla nasucho, a tak voda z tajícího sněhu zůstává na povrchu a odchází pryč, nevsakuje. A půda jen tak nerozmrzne, protože sněhová pokrývka na ní působí jako tepelná izolace. Přes zimu tady sice napadlo obrovské množství sněhu, ale přírodě to nic nedá. Na polích jsou kaluže, voda se nevsakuje a vzniká problém," vysvětlil Macháček a jeho slova víceméně potvrdili i Bálek s Karáskem.

Hladová zvířata útočí na stromky

Ani tím však výčet negativních vlivů sněhu na půdu nekončí. Dalším je skutečnost, že dlouhotrvající zima způsobuje hladovění lesní zvěře. Ta pak hledá alternativní zdroje potravy. "Zvěř okusuje mladé stromky a způsobuje tak na nich nevratné škody," řekl František Bálek.

Fotografie: Spíš než sníh bývá v našich polohách příčinou polomů vítr. Sněhová pokrývka má však zase jiné nepříznivé dopady. Ilustrační foto Radek Kolínský

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info