Zonace národního parku Šumavy nepřipraví zaměstnance o práci

Zpřísnění podmínek zásahů člověka v první ochranné zóně národního parku Šumava v rámci takzvané zonace nebude mít vliv na počet pracovních míst.

Úkolem správy parku je nikoli zaměstnance propouštět, ale vnitřně restrukturalizovat. Potvrdil to včera ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Alois Pavlíčko.

Nová zonace, o kterou vedení parku usiluje, spočívá v zařazení nejcennějších a nejzranitelnějších ekosystémů Šumavy do I. ochranné zóny. To znamená vyčlenění území s minimální intervencí člověka. Pokud ministerstvo životního prostředí návrh parku schválí, může vejít zonace v platnost na jaře příštího roku. "Nyní se na Šumavě nachází 135 míst, označovaných za I. ochrannou zónu. Náš návrh počítá se scelením tohoto prostoru do finální podoby 59 lokalit. Z celkové rozlohy Šumavy kolem 69 tisíc hektarů by se jednalo zhruba o 39 procent její plochy," naznačil Pavlíčko.

Národní park je s 355 kmenovými zaměstnanci a dalšími asi 500 spolupracovníky druhým největším zaměstnavatelem prachatického okresu. "Situaci v parku sledujeme a žádné větší propouštění neočekáváme. V opačném případě by nebyl tak ani problém s množstvím nových nezaměstnaných, ale s jejich často úzkou specializací. Bylo by je nutné zřejmě rekvalifikovat," sdělil ředitel Úřadu práce v Prachaticích Václav Pauch.

Národní park Šumava se kromě zmiňované první dělí na další dvě základní zóny. Třetí je určena pro základní rozvoj infrastruktury a obcí. Ve druhé, přírodní části je o ekosystémy pečováno i s přispěním člověka.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info