Antimonopolní úřad prošetřuje státní lesy

Rozhodnout, jestli tuhle povinnost má nebo ne, by měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na tak zásadní otázku totiž není údajně v našem právu jednoznačná odpověď.

Úřad proto nyní přezkoumává, jestli LČR uzavřely smlouvy s lesními akciovými společnostmi, které vybraly v červnu ve výběrových řízeních, podle zákona. Vítězové získali smlouvy na práce v lese pro LČR v celkové hodnotě několik miliard korun na pět let. Už v průběhu tendrů se ale ozývala kritika.

Hlavně největší dřevařská firma v zemi CE WOOD a Česká asociace pracovníků v lesním hospodářství (ČAPLH) poukazovaly například na to, že nebylo možné se proti výsledkům tendrů odvolat a že nebyly průhledné. CE WOOD podal kvůli nim na podnik i žaloby. O kauzu se zajímá Evropská komise a podle našich informací je dost pravděpodobné, že podnik bude nakonec muset výsledky výběrových řízení zrušit a tendry vypsat znovu - jestliže ÚOHS uzná, že měl podle zákona o zadávání veřejných zakázek postupovat."

V žádném případě nemůžeme předjímat rozhodnutí ÚOHS. Pokud by prokázal, že podnik měl podle zákona o zadávání veřejných zakázek postupovat a tendry zruší, nemělo by to práce v lese nijak ohrozit. Vše je řešitelné. Hlavní je, aby nebylo narušeno zásobování dřívím," domnívá se výkonný ředitel ČAPLH Jiří Kořínek.ÚOHS už v červenci v jiném správním řízení rozhodl, že LČR zadavatelem veřejných zakázek podle zákona nejsou.

Právní norma však připouští dvojí výklad. " Čekáme na názor Evropské komise," řekl předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Úřad požádal i o další odborné posudky. Projednávání by mělo skončit do Vánoc. Tendry zavedlo nové vedení LČR jmenované bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info