Bobři se znovu objevili ve Slavkovském lese

Mariánské Lázně Ve Slavkovském lese se po desetiletích opět objevil bobr evropský, který byl v české volné přírodě zcela vyhuben již v předminulém století.

"Na Kosím potoce mezi Michalovými Horami a Dolním Kramolínem jsme zaznamenali nedokončenou bobří hráz a v okolí tři stromy okousané do půlky a jeden bobrem poražený," informoval pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jaromír Bartoš.

Na senzační nález upozornil ochranáře jeden z chatařů z Michalových Hor. "Bobr sem zřejmě přišel od Dyleně z Německa, žijí také na Kateřinském potoce u Tachova. Je velmi zajímavé, že se zatoulal až sem. V jednom meandru začal budovat hráz, kterou jsme nalezli nedokončenou, ale pak asi pokračoval v cestě dál po proudu Kosího potoka," vysvětlil Bartoš. Bobří vodní dílo totiž již nepokračuje.

Bobr evropský je až jeden metr dlouhý, jeho zploštělý ocas měří asi čtyřicet centimetrů. Jde o silné zvíře, které váží až třicet kilogramů.

V Severní Americe žije ještě příbuzný druh bobr kanadský. Dříve žili bobři v Severní Americe, Evropě i Asii až po Sibiř na všech řekách, potocích a rybnících, kde rostly jasany, vrby a břízy. Pak byl ovšem býložravý bobr člověkem téměř vyhuben, mimo jiné i vlivem mylné představy, že požírá jako škodná ryby v chovných tocích a nádržích. V Čechách byla tato zvířata naposledy chována v bobrovně na Rožmberku, kde poslední zašel roku 1882.

"Teprve od devadesátých let minulého století migrují bobři zpět do Česka, hlavně z Rakouska a Německa. Na Moravě, například u Břeclavi, jsou již poměrně běžní," uvedl Bartoš. Ochranáři ze Slavkovského lesa nyní s napětím očekávají, zda se tato vzácná a přísně chráněná zvířata ve Slavkovském lese opět usídlí, nebo půjde jen o dočasnou epizodu s jedním zatoulaným kusem.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info