Borovice napadla nebezpečná houba
31.08.2004 | Střední Čechy
V některých lesích se vyskytla nebezpečná houbová nákaza, která ničí borovici černou. Za výskyt takzvané cenangiózy, česky sypavky červené, může zejména loňské dlouhotrvající sucho. "Za rozmnožením houby, která se vedle Čech začala objevovat i na jižní Moravě, stojí loňské sucho, které borovicové porosty oslabilo,"řekl Ladislav Půlpán, specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů České republiky.
Zatím zhruba 2000 kubíků borovice černé, napadené nevyléčitelným houbovým onemocněním, které ucpává cévy stromů, vytěžil podnik ve středních a severních Čechách. Napadené porosty jsou hlavně na Žatecku a Litoměřicku, ale také v Českém krasu. "Celkem je v majetku státních lesů napadeno kolem 2000 hektarů borovice černé,"řekl Půlpán. Zhruba polovina napadených porostů je však v nepřístupném terénu, kde těžit nejde. "Jde například o příkré svahy, které by se těžbou mohly sesunout," poznamenal Půlpán.
Lesníci proto budou muset nechat část stromů odumřít a po jejich rozpadu na místě vysázet nový les. Odumírající porosty podnik nahradí zejména listnatými dřevinami. Kde to bude možné, využije přirozeného zmlazení.
Podle odborníků je borovice černá naštěstí jen okrajovou dřevinou. Její výměra činí pouze několik tisíc hektarů, takže nehrozí rozpad celých lesních celků jako v případě kůrovcové kalamity. Ta sice zatím nehrozí, avšak lesníci dodávají, že počty jedinců zachycených v lapačích se zvyšují. "Druhá polovina léta je opravdu extrémní. Pokud teploty vydrží a přidají se ktomu srážky, mnohou problémy nastat na podzim,"řekl Bohuslav Vítek z krajského inspektorátu Lesů České republiky ve Zlíně.
Podniku se daří držet výskyt kůrovce na přijatelné úrovni hlavně díky prevenci. Za první tři měsíce letošního roku vytěžil zhruba 1500 kubíků napadené dřevní hmoty a rozmístnil dostatečný počet lapačů. V posledních letech se navíc zvýšila výsadba listnatých stromů, které jsou proti kůrovci imunní.
Další články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)

Tweet



