Brusel žádá revizi tendrů za miliardy

Státní podnik Lesy ČR nezadával zakázky podle příslušného zákona - a Česku za to hrozí sankce od Evropské komise. Brusel poskytl Praze dva měsíce na nápravu chyb.

"Komise rozhodla o zahájení přestupkového řízení vůči České republice," potvrdila HN vedoucí českého zastoupení komise Kateřina Thompsonová.

Česko porušilo takzvanou přístupovou smlouvu Evropské unie, podle níž se státní podniky při zakázkách musí řídit zákonem o zadávání zakázek. To Lesy nedělaly a tvrdily, že se na ně zákon nevztahuje. To nyní unie napadla.

Rozhodnutí Bruselu vnáší zmatek do vztahů v lesnictví, který nyní má vyřešit antimonopolní úřad. Jeho šéf Martin Pecina však přiznal HN, že zatím netuší, jak s pochybnými smlouvami v hodnotě kolem patnácti miliard korun naložit.

Nové smlouvy mají totiž začít platit už od ledna. Do té doby úřad sice Lesům podle Peciny určitě nařídí, že musí rychle vypsat nové tendry. A tentokrát transparentně podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Jenže příprava nových výběrových řízení se v žádném případě nedá do nového roku stihnout.

"Kritizované tendry mohou zrušit jen soudy. My můžeme nařídit, aby nové smlouvy nebyly plněny. Ve státních lesích by tak soukromé firmy pracovaly podle smluv starých. Ale za to nás zase mohou některé podniky žalovat kvůli ušlému zisku," říká Pecina.

Pokud však Pecina nezasáhne, nebude Česko schopné Bruselu jeho kritiku vyvrátit. A zároveň jen zesílí aktivitu soukromých firem, které si na neprůhlednost tendrů stěžují už řadu měsíců.

"Jen se potvrdilo, co říkáme pořád. Soutěž nebyla v pořádku. Pouze nám Lesy způsobily škody v řádu možná několika miliard korun," říká šéf největší lesnické firmy CE Wood Ivan Doubrava. CE Wood se totiž největšího nového tendru vůbec nezúčastnil. Rozhodnutí Bruselu je vítězstvím právě pro CE Wood, tento podnik podal do Bruselu stížnost. Právní zástupce firmy Radek Pokorný se netají tím, že chce antimonopolní úřad přimět k úplnému zrušení výsledků tendrů. Má totiž v Bruselu podanou i další stížnost. Poukazuje v ní na to, že státní Lesy se neprůhlednými výběrovými řízeními dopustily i porušení zákona o veřejné podpoře. "Komise už vzala na vědomí i tento podnět," prohlašuje Pokorný.

"Jedinou jistotou zatím je, že budoucí tendry budou podle zákona. Teď hledáme řešení, jak překlenout dobu do jejich vyhlášení," shrnuje Pecina.

Podle informací HN konzultoval nedávno hrozbu zahájení řízení vůči Česku s Pecinou i ministr zemědělství Jan Mládek. Včera se však nechtěl k věci vyjádřit, čekal na oficiální dopis Bruselu, který dostane vláda.

Samotné Lesy zatím trvají na tom, že chybu neudělaly. "Zakázky jsme zadávali zcela transparentně. Ještě v červenci antimonopolní úřad rozhodl, že se nemusíme zákonem řídit," sdělila mluvčí podniku Alexandra Křižková. Toto rozhodnutí úřad vydal za Pecinova předchůdce Josefa Bednáře.

Postoj Lesů ale považuje za absurdní asociace lesnických firem. "Od loňska upozorňujeme vedení Lesů, ministry zemědělství i premiéra, že tendry nejsou transparentní, že v nich nerozhoduje cena," řekl včera ředitel asociace Jiří Kořínek. "Zítra se sejdeme, abychom v nastávajícím chaosu hledali řešení, jak zajistit stabilitu dodávek dřeva," dodal.

Leden 2005 - Lesníci ze soukromých firem proti novým tendrům, chystaným ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem, demonstrují před jeho úřadem. Bojí se o práci.

Březen 2005 - Lesy ČR vyhlašují výsledky prvního tendru, firmy ho kritizují za neprůhlednost.

Září 2005 - Lesy vyhlašují výsledky druhého tendru už na 37 procent ploch. Kritika firem trvá, největší CE Wood soutěž bojkotuje.

Prosinec 2005 - Evropská komise zahajuje proti Česku řízení kvůli neprůhlednosti tendrů.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info