Cena dřeva klesá, někteří zpracovatelé končí

Další zlevňování by bylo smrtící hlavně pro menší majitele lesů, tvrdí zástupce Lesů České republiky

V oboru chybějí investice na modernizaci zanedbaných pilařských kapacit.

Majitelé lesů už loni tržili za metr krychlový surového dřeva v průměru o 150 až 250 korun méně než v předchozím roce, ale zpracovatelé dřeva očekávají další pokles pod současnou cenu 2050 korun za kubík.

Pily závisejí na exportu a loni utrpěly citelné kursové ztráty. Navíc jsou při současné recesi a klesající poptávce po stavebním dříví nuceny zlevňovat. Tento tlak potom přenášejí i na majitele lesů.

"Počítáme, že na jaře bude cena dřeva ještě klesat," říká František Vomočil, jednatel firmy Stora Enso Timber, která s pilami ve Ždírci nad Doubravou a Plané patří k lídrům na českém trhu. "Je pravda, že ceny řeziva v celé Evropě stagnují, ale další snižování cen už nelze akceptovat. Bylo by smrtící hlavně pro menší majitele lesů s výměrou kolem 300 hektarů. To jsou například obecní nebo městské lesy," uvedl František Morávek, výrobní ředitel Lesů České republiky, které jsou největšími producenty surového dřeva.

Svůj podíl na špatné situaci měly i kalamity, při kterých padlo kolem dvou miliónů m3 dřeva. "Tlak na zpracování kalamitního dřeva ovlivňuje i jeho cenu," tvrdí Vomočil. S tím nesouhlasí Morávek: "Kalamita je problém majitele lesa a ne pily. Ta bude vždy požadovat pouze kvalitní surovinu."

Podle Petra Pražana, předsedy Společenstva dřevozpracujících podniků je potřeba vidět problémy oboru v širších souvislostech. "Cena dřeva byla v minulosti u nás vyšší než v okolní Evropě, ale dnes se už neurčuje v Česku," uvádí Pražan. Dodal, že v republice je nadbytek pil. Několik posledních let se do nich neinvestovalo. "V poslední době ukončilo činnost kolem 50 pil a další to ještě čeká," říká. Společenstvo sdružuje kolem stovky zpracovatelů dřeva.

Dvouletý pád cen dřeva postihuje především podnikatele v lesním hospodářství. Tajemník České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Karel Hubálek tvrdí, že proti tomuto vývoji se majitelé lesů mohou jen těžko bránit. "Cenu dřeva neurčí nikdo v Česku a řekl bych ani v evropském prostoru, je to dnes globální záležitost. Druhou věcí je rentabilita podnikaní v našem oboru. Les je dlouhodobá záležitost, nelze vyčíslit náklady na jeden strom a zisk z jeho prodeje," uvedl Hubálek.

Zpracování dřeva (2002)

Obrat v oboru: přes 10 miliard Kč

Těžba dřeva na řezivo i vlákninu:

15 - 16 miliónů m3

Obrat tuzemských podnikatelů v lesním

hospodářství: 7 - 8 miliard Kč

Obrat tuzemských zpracovatelů dřeva:

5 miliard Kč

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info