Češi vyvíjí unikátní vakcínu proti nemoci, kterou roznášejí divočáci
19.02.2015 | E15 on line
Česká firma Bioveta vyvíjí unikátní vakcínu proti Aujezskyho chorobě psů, kterou roznášejí v Česku aktuálně přemnožení divočáci. Pro psy je choroba smrtelná, vyvolává u nich nesnesitelné svědění a následný úhyn. „Jsme ve fázi testů našeho preparátu,“ prozradil pro E15 ředitel firmy Libor Bittner. Podle něj by měl být preparát k dispozici pro registraci v průběhu příštího roku. Půjde o první takovou vakcínu na světě.
Bioveta do vývoje investovala zhruba tři miliony korun a předpokládá, že se jí prostředky rychle vrátí. V Česku totiž trpí Aujezskyho chorobou každé třetí divoké prase, v některých krajích, například ve Zlínském nebo Jihomoravském, je infikováno až 40 procent prasat. Nebezpečí nákazy, zvláště pak pro lovecké psy myslivců, ale i pro psy běžných lidí, kteří s nimi vyráží do lesů, je proto vysoké.
Ryze česká firma vyrábí veterinární a imunobiologické přípravky, díky výrobkům její divize pro výrobu preventivních přípravků pro zvířata a domácí mazlíčky například v Česku už prakticky neexistuje vzteklina u lišek. Vývoj stávající vakcíny je součástí inovačního procesu, za který Bioveta loni získala hlavní cenu v soutěži Best Innovator pořádané poradenskou společností A.T. Kearney.
Firma se zabývá nejen vývojem zmíněných preparátů, ale také jejich následnou distribucí a rozšířením přímo do postižených oblastí. „Například shazujeme vakcíny proti vzteklině z malých letadel,“ dodává Bittner.
Autor článku: Marek Schwarzmann
Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cesi-vyviji-unikatni-vakcinu-proti-nemoci-kterou-roznaseji-divocaci-1164269#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink
Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cesi-vyviji-unikatni-vakcinu-proti-nemoci-kterou-roznaseji-divocaci-1164269#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink
Další články v kategorii Lesnictví
- Požár lesa nemusí způsobit přímý oheň, stačí rozpálený turistický vařič (04.08.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekt: Koryto beskydské řeky Lomné je širší a odolnější vůči povodni (29.07.2026)
- Pardubičtí myslivci obnovili školicí středisko z roku 1949, říkali mu Dřevák (27.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)
- Robin Ambrož: Cenu Jiřího Nováka vnímám jako uznání práce celého týmu (22.07.2026)
- V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám (22.07.2026)
- Finanční příspěvky na vybrané myslivecké činnosti (22.07.2026)

Tweet



