České Lesy podnikají, slovenské se privatizují

Státní podnik Lesy České republiky bude muset nyní obhájit, proč se s takovou vervou hodlá pustit do podnikání. Ministr zemědělství Palas a jeho úřadem spravované Lesy musí vysvětlit, proč chtějí do svých rukou větší část obchodu s vytěženým dřevem, nebo dokonce financovat výstavbu vlastní (rozuměj státní) pily, zpracovávající dřevo na vývoz do Číny.

Vysvětlení požaduje po státních úřednících dozorčí rada Lesů v čele s předsedou Janem Grůzou, poslancem KDU-ČSL.

"Důkladná analýza musí ukázat, zda bude podnikání státu výhodnější, než kdyby jen spravoval lesy a veškeré zpracování a prodej dřeva nechal na soukromých firmách," potvrdil Grůza.

Lesy tvrdí, že když převezmou do své režie až polovinu prodeje zpracovaného dřeva, bude to odpovídat stavu ve vyspělých zemích.

Privátní lesnické firmy, jimž probuzená aktivita státu ubírá prostor k podnikání, zase prohlašují: Vždyť právě v těch nejvyspělejších zemích stát do trhu nezasahuje.

Diskuse obou stran ovšem končí marnou snahou konkrétně definovat hranice, kam až státní firmy v Evropě do trhu s dřevem vlastně zasahují.

Nabízí se však přitom konkrétní příklad ilustrující, zda se vyplatí pustit do lesnictví více soukromé aktivity. Není přitom třeba chodit daleko do zahraničí, stačí pohled k nejbližším východním sousedům.

V Česku bylo zpracování dřeva už před lety privatizováno. Sice ne úplně, ale v zásadě platí, že státní Lesy spravují porosty, ale na většinu potřebných prací si přitom najímají specializované privátní firmy - takzvané lesní akciovky. A při spolupráci s těmito firmami vykazují Lesy ČR ročně zisk ve stamiliónech korun.

Státní lesy na Slovensku byly v devadesátých letech v naprosto stejné situaci jako v Česku. Na Slovensku ovšem žádná privatizace lesních činností neproběhla, vše si ponechal stát. A státní podnik Lesy SR je dlouhodobě v červených číslech, loni byla jeho ztráta půl miliardy korun. Slovenská vláda se proto nyní odhodlala firmu přeměnit na akciovou společnost a její část privatizovat - například vyčlenit z podniku pily.

Česko má přitom podle odborníků před slovenským lesnictvím díky včasné privatizaci stále náskok. Ten se však může postupně stírat kvůli tomu, že obě země se v lesnictví nyní vydávají opačným směrem. Česko chce zvýšit roli státu, Slovensko jde opačnou cestou.

Podle dozorčí rady Lesů ČR by se tuzemský podnik měl spíše soustředit na jiné úkoly. Firma chce totiž začít odprodávat některé nemovitosti, například leckdy velmi lukrativní hájenky. "Je třeba zajistit podmínky pro naprosto transparentní prodej," upozorňuje však člen rady, poslanec Jiří Papež (ODS).

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info