Děti a studenti z okolí Brd prověří své znalosti o lese v mezinárodní soutěži YPEF

Děti a studenti z okolí Brd, především z Příbramska, budou v úterý 23 ledna poměřovat své znalosti v soutěži YPEF 2018 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této mezinárodní vědomostní soutěže o lesích, lesnictví a přírodě  pro ně v Jincích zorganizují lesní pedagogové Vojenských lesů a statků.

Možnost zúčastnit se letošního ročníku YPEFu nabídnou dětem a studentům Vojenské lesy a statky na všech svých šesti lesnických divizích, na Brdech YPEF u VLS odstartuje. Kapacita místního kola v Jincích je přitom již dnes zcela zaplněna.

„Vojenské lesy a statky jsou partnerem již čtvrtého ročníku této vědomostní soutěže a čtvrtým rokem se na YPEFu podílíme také organizací místních kol. Prakticky každoročně z našich místních kol postoupí alespoň jedno družstvo do národního finále,“ uvedl ředitel VLS Josef Vojáček.

Soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící ovládají anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům do 19 let. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

„Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do evropské země, která je členem mezinárodního výboru YPEF, kde bude reprezentovat ČR na kole mezinárodním. Kde se bude letos pořádat, se zatím ještě rozhoduje, napřesrok však nadnárodní finále bude hostit Česko,“ dodal vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

 

Kontakt:

Jan Sotona, tiskový mluvčí, tel.: 777 723 593, e-mail: jan.sotona@vls.cz

Petra Večeřová, lesní pedagožka VLS na Brdech, tel.: 731 137 618, e-mailů: petra.vecerova@vls.cz

 

YPEF 2018 u VLS

 

23. 1. 2018      Místní kolo YPEF Brdy, ředitelství divize VLS v Jincích,

organizuje Petra Večeřová, e-mailů: petra.vecerova@vls.cz

                    

24. 1. 2018      Místní kolo YPEF Vyškovsko, ZŠ Plumlov

organizuje Jiří Fusek, e-mail: jiri.fusek@vls.cz

 

25. 1. 2018      Místní kolo YPEF Libavá, ředitelství divize VLS Lipník n. B.

organizuje Romana Klevarová, e-mail: romana.klevarova@vls.cz

 

25. 1. 2017      Místní kolo Českokrumlovsko, ředitelství divize VLS Horní Planá

organizuje Jiří Flíček ml., jiri.flicek2@vls.cz

 

30. 1. 2017      Místní kolo YPEF Ralsko, lesní areál Skelná huť v Ralsku

organizuje Eva Zikmundová, e-mail: eva.zikmundova@vls.cz

 

6. 2. 2017        Místní kolo YPEF Karlovarsko, SPŠ, gymnázium a VOŠ Karlovy Vary

organizuje Lukáš Křivan, e-mail: lukas.krivan@vls.cz

 

14. 2. 2017      Místní kolo YPEF Chomutovko, Gymnázium a SOŠ Kpt. Jaroše 862 Podbořany

organizuje Lukáš Křivan, e-mail: lukas.krivan@vls.cz

 

 

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info