Dřevaře nahradí výkonný stroj

Dřevaře, kterých v lesích stále ubývá, postupně nahrazuje moderní technika. Tak zvanou harwestorovou těžbu zajišťují stroje nové generace, z nichž každý zastane práci čtyř až pěti lidí. Výkonného pomocníka vyzkoušela i jablonecká lesní správa, která si jej nemůže vynachválit.

"Technologii tvoří dva stroje. První se pohybuje po lince mezi stromy a v dosahu svého pracovního pole, jež je široké dvacet až třicet metrů, dokáže strom uchopit, uříznout, přitáhnout, odstranit větve a rozřezat kmen na požadovanou délku," vysvětlil Miroslav Kortan, jablonecký lesní správce Lesů České republiky. Poté co první stroj dříví uloží, přichází na řadu druhé zařízení. Souprava hydraulickou rukou dříví naloží a vyveze k lesní cestě, kde probíhá třídění. Odtud surovina putuje k dalšímu zpracování do pily a papíren."Technologie šetří těžkou namáhavou a nebezpečnou práci dřevařů a má i veliký výkon," připomněl lesní správce a dodal, že harwestory operují převážně v místech, kde je o dřevaře nouze. Přestože v podmáčených lokalitách byla po zásahu harwestorů nutná asanace lesního povrchu, zařízení je oproti původní těžké technice velice šetrné. "V únosném terénu za sebou stroje nezanechávají téměř žádnou stopu," dodal Miroslav Kortan s tím, že stroje mohou pracovat ve dne v noci. Denně přitom dokáží vytěžit sto až dvě stě padesát kubíků dřeva.

S neobvyklým pomocníkem se mohli návštěvníci lesa setkat například na Dolní Černé Studnici, v okolí Josefodolské přehrady či na Hřebínku. "Lidé, kteří stroj viděli v noci, nám volali v obavě, že se v lese pohybují tanky," prozradil Miroslav Kortan a upozornil, že na Jablonecko se harwestory ještě letos vrátí. "Je vidět, že tento celosvětový trend se úspěšně prosazuje i v České republice," uzavřel Miroslav Kortan.

Lesní správa zatím neuvažuje o nákupu vlastního harwestoru a počítá s využitím služeb firem, které technologií disponují.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info