Emma je likvidována také díky jednacím řízení bez uveřejnění
04.06.2008 | Agris
Tlaková níže Emma ovlivnila průběh tendrů na tzv. střednědobé zakázky na období 2008–2010. Na 101 SÚJ (z celkového počtu 257) poničila dřevní hmotu v objemu, který přesahuje projektovaný roční podíl nahodilé těžby. Z toho na 14 SÚJ dokonce objem nahodilé těžby převýšil celkové roční plánované těžby. Na 70 z těchto lokalit Lesy České republiky, s. p. (LČR) proto přistoupily k jednacím řízením bez uveřejnění (JŘBU) z důvodu nutnosti včas zpracovat velký objem dřevní hmoty atraktivní pro kůrovce.
Jedná se mechanizmus, kdy je soutěžen pouze objem dřevní hmoty nad roční projektovaný podíl nahodilé těžby mimo rámec uzavřené smlouvy. V rámci JŘBU byly osloveny tři firmy. „Byl osloven stávající dodavatel, dále dodavatel, který na dané SÚJ pracoval v roce 2007 a nakonec dodavatel, který disponoval dostatečnou kapacitou pro zpracování,“ uvedl Jiří Černík, výrobně-technický ředitel LČR. Jediným kritériem JŘBU byla cena. „V situaci, kdy je nutné s ohledem na vývoj kůrovce rychle zajistit práce v lesích, se jedná o nejrychlejší možnost, kterou nám naše zákony umožňují“ dodal Černík.
Další články v kategorii Lesnictví
- Zlepšuje douglaska tisolistá vlastnosti lesní půdy? (04.06.2026)
- Evropské stromy se pokoušejí drasticky adaptovat na teplejší svět, zabíjejí se tím (03.06.2026)
- Týden na svobodě: mladá rysice se již zabydluje v Brdech (29.05.2026)
- Můžeme ve větší míře využít domácí druhy teplomilných dubů? (28.05.2026)
- Stromy vysazené před 70 lety dnes stojí Japonsko miliardy. Pyl trápí téměř polovinu národa (27.05.2026)
- Rojení kůrovců začíná. Jak se připravit na kůrovcovou sezonu radí autoři knihy o ochraně lesa před lýkožroutem smrkovým (26.05.2026)
- Španělsko má za sebou nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Roli sehrála vedra i žhářství (25.05.2026)
- V oblastech postižených kůrovcovou kalamitou je důležité zachovat hydrické funkce lesů (19.05.2026)
- Lesy ČR lidem na 67 místech po celé zemi ukážou lesy obnovené po kalamitě (18.05.2026)
- Výskyt nebezpečných trichinel u divočáků dovezených z Polska (14.05.2026)

Tweet



