F. Koníček se stal náměstkem generálního ředitele podniku LČR

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Bývalý poslanec za ČSSD František Koníček se dnes stal náměstkem generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky pro obchod, marketing a strategii. Této firmě patří asi polovina lesů v České republice. Dobrý večer, pane Koníčku.

Host (František Koníček):

Přeji hezký večer.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Jste na nově vytvořené pozici v organizační struktuře podniku. Nové místo bylo podle mluvčí vaší firmy vytvořeno v souvislosti s prosazováním nové obchodní politiky. Máte už představu, v čem bude jiná, nová?

Host (František Koníček):

No, já si myslím, že zatím na to přesné definování nové obchodní politiky je příliš brzy. To musí projít tedy diskusí danou v samotné společnosti, ale pochopitelně i v rámci dozorčí rady a se zakladatelem, ale zůstává skutečností jedna věc, že se ukazuje, že do té hospodářské politiky jako jedné z té funkcí, tedy, Lesů České republiky, zcela určitě patří aktivnější přístup k obchodu. Ale projevilo se to už v roce 2005 podstatně lepším hospodářským výsledkem. Takže ta aktivita v té obchodní oblasti je zcela na místě a po mém soudu ji ty současné parametry, kde se těží víc než tři miliony kubíků, a prodávají vlastně dřeva, ať už přímo nebo nepřímo, z Lesů České republiky, je proti minulosti už podstatný nárůst, a ten trend by měl pokračovat i nadále.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Podle ministra zemědělství Jana Mládka, jak ho citovaly dnešní Hospodářské noviny, bude vaším hlavním úkolem vyřešit problém výběrových řízení státních lesů, na která si stěžuje Evropská komise. Jaké máte plány?

Host (František Koníček):

No, tak to je pochopitelně situace, která je komplikovaná a já myslísim, že na to neexistuje dnes zatím žádné prostě jednoduché řešení, protože ten celý problém je třeba vnímat minimálně ve dvou rovinách. Zaprvé v té rovině, kdy Evropská komise namítá jakési, řekněme, neúplné implementování té směrnice, zadávací, podle článku 226 Úmluvy o založení evropských společenství, což je tedy dnes, nebo v současné době, diskutováno na úrovni Ministerstva zahraničních věcí a stále mise se zástupci komise. A pokud vím, tak i zítra se účastní pan ministr jednání v Bruselu na toto téma. No a potom je tady ta druhá záležitost, která je dnes v šetření, a je to řízení tedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde existují podání dvou společností na to, že Lesy České republiky dle jejich názoru nesplnily nebo nepostupovaly striktně ve smyslu zákona 40/2004 o zadávání veřejných zakázek. No a dokud nebude ten výstup, řekněme z ÚHOSu, zcela jasný, včetně tedy dikce zdůvodnění a té důvodové zprávy, tak zatím nelze potom asi ani konkrétně prostě stanovovat jaksi kroky a přesné dílčí opatření, jak tu situaci případně napravit a stabilizovat.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Firmy ty tendry označují za neprůhledné a protiprávní, Lesy naopak tvrdí, že jsou objektivní a dle zákona. Jak jste zmínil, zabývá se tím Evropská komise a antimonopolní úřad, ale teď to vypadá, že Lesy budou muset vypisovat tendry. Co si o tom myslíte?

Host (František Koníček):

No, podívejte se, ta první etapa, která byla vypisována v roce 2004 na podzim, a druhá etapa, která byla vypisována už v tom červnu roku 2005, byla, ty podmínky zadávacích řízení byly konzultovány s ÚHOSem a existují dokumenty právě od ÚHOSu, kde ty podmínky tak jak byly nastaveny, byly pokládány ÚHOSem za dostatečně transparentní. Já sám si myslím, že prostě ten zákon není úplně zcela jednoznačný a ta relativní nejednoznačnost vedla prostě, a vede pořád k diferentním jaksi výkladům, a to nejenom Lesů a případně stěžovatelů, ale i celé řady právníků, kde na to existují prostě rozdílné právní názory. Takže já k tomu, zda byly dostatečně transparentní či ne v té minulosti nechci zaujímat stanovisko. Je třeba vyčkat toho rozhodnutí ÚHOSu a hledat kompromisní řešení, pokud by tomu tak bylo, tak aby hospodaření Lesů nebylo ohroženo, bylo stabilizováno a zejména pokud jde o dodávky pro velké pily a vlákninové dříví pro celulózky, prostě pokračovaly podle dohodnutých kontraktů.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Pane náměstku, nehrozí, že pokud by, ať už antimonopolní úřad nebo Evropská komise konstatovaly, že je tendry nutné vypisovat, že pak bude ta těžba muset být přerušena, než tedy se do lesů dostanou ty nové firmy, které zakázky podle těch nových, nebo řekněme staronových podmínek získají, že pak dojde k tomu, že bude dřeva nedostatek a že to třeba pocítí papírenský průmysl?

Host (František Koníček):

Já myslím, že to nebezpečí, nebo existuje určitá latence, že tady k té situaci by hypoteticky mohlo dojít za předpokladu pouze, kdyby ta dikce ÚHOSu a následně jednotlivých soudů v těch jednotlivých případech kontraktů prostě jednoznačně definovala ty kontrakty jako od počátku neplatné. To samotný ÚHOS pravděpodobně svým rozhodnutím těžko může udělat a může o tom rozhodnout soud. A jak víte, tak ta soudní jednání prostě nejsou ani na týden ani na měsíc, a to jsou jednání, která jsou složitější. Nicméně pokud by ta indikace byla, pak si myslím, že nastupuje právě otázka negociace jednání s jednotlivými smluvními partnery tak, aby v rámci určitého přechodného období bylo dosaženo prostě kompromisu takového, že dodávky dříví zejména pro, jak říkám, velké dřevaře a zejména celulózky, nebudou ohroženy.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Takže nějaké provizorní dočasné řešení?

Host (František Koníček):

Vždycky v těchto případech je třeba počítat s určitým přechodným obdobím v rámci něhož se ty strany můžou dohodnout na určitém kompromisu, který zaručuje prostě tu potřebnou strukturu a rozsah dodávek, který je prostě, ti spotřebitelé v daných těch fabrikách prostě potřebují.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

Vy už jste v úvodu našeho rozhovoru naznačil, že by se v lesích dalo těžit víc. Budou Lesy České republiky stačit obnovovat české lesy?

Host (František Koníček):

No, podívejte se, ono ten, ta relace, když se podíváte ve srovnání s ostatními lesy, a ta statistika je myslím dostupná, ať už rakouské nebo bavorské, tak u nás ten rozsah pěstební činnosti vyjádřený hodnotově je podstatně vyšší než v sousedních zemích, to je jeden argument, že ta pěstební činnost a obnova lesů je tady na dostatečné teda úrovni. A pokud vím, dnes jsme zrovna konzultovali jaksi zprávu i českých výzkumných ústavů, které konstatují, že v té pěstební činnosti, aniž by došlo k tomu, že ta hospodářská funkce lesa a zákonem prostě stanovené parametry správy a rozvoje lesa nebudou nějakým způsobem prostě ohroženy, snese určité úspory v pěstební činnosti. Čili je to otázka spíš optimalizační než ta, že by obnova lesa byla nedostatečná, jo. Spíš se ukazuje, že ten těžební potenciál do budoucna, nikoliv skokově, ale do budoucna, lze mírně navyšovat. Dnes jsme někde na té kapacitě 7 a půl, 8 milionů. A že je možné, že při snížení prostě času obnovy lesa by se mohlo pohybovat na deseti, možná i dvanácti milionech tun, kubometrů.

Moderátor (Jaroslav Skalický):

To byl nově, dnes jmenovaný náměstek generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky František Koníček. Hezký večer, na slyšenou.

Host (František Koníček):

Hezký večer, na slyšenou.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info