Gandalovič chce speciální zákon pro státní Lesy
01.09.2008 | Silvarium
Pro aférami zmítaný státní podnik Lesy ČR, napadaný hlavně za problematické zakázky soukromým firmám, by měl v budoucnu platit speciální zákon. V rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).
"Ještě letos chceme základní teze předložit k veřejné diskusi," řekl HN Gandalovič. Nový zákon se má týkat všech státních lesů, čili i menšího státního podniku Vojenské lesy a statky či státních lesů v národních parcích.
Lesnictví je podle Gandaloviče specifické a potřebuje speciální právní normu. Pro Lesy ČR by proto podle něj neměl platit ani zákon o státním podniku, ani zákon o zadávání veřejných zakázek. Speciální zákon je také podle Gandaloviče nezbytným předpokladem toho, aby se v budoucnu mohla část státních lesů začít privatizovat.
Gandalovič přitom zopakoval, že současná vláda privatizaci státních lesů nestihne, a nevyloučil, že to nestihne ani vláda příští.
K debatě o speciálním zákonu pro lesy, které vlastní stát, je podle HN připraven i šéf poslanců opoziční ČSSD Michal Hašek. "Pokud poslouží ke zprůhlednění činnosti Lesů ČR, budeme o tom diskutovat. Ale v žádném případě nesmí otevřít prostor k privatizaci státních lesů," citují HN Haška.
Další články v kategorii Lesnictví
- Přirozená obnova a výchova porostů: Lesy ČR naplňují strategii (17.12.2025)
- MENDELU koordinuje aktivity k ochraně biodiverzity a udržitelnému hospodaření v Amazonii (16.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům (12.12.2025)
- Novým děkanem Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU byl zvolen Vladimír Gryc (12.12.2025)
- Lidé v Českém ráji kritizují kácení stromů u silnic, podle silničářů bylo nutné (11.12.2025)
- Dřevo z Ruska se dostává do EU prostřednictvím dceřiné společnosti výrobce hraček (11.12.2025)
- TZ AOPK ČR: Zákaz zábavní pyrotechniky ochrání přírodu v nejcennějších partiích Hrubého Jeseníku (11.12.2025)

Tweet



