Gandalovič couvl lesnickým firmám
28.06.2007 | Mladá fronta Dnes
První velká bitva Petra Gandaloviče (ODS) ve funkci ministra zemědělství včera skončila porážkou. Ale důstojnou. Po měsících přetahování, nikam nevedoucích jednání a vzájemného osočování se ministr včera odpoledne usmířil se soukromými lesnickými firmami. „Věřím, že končí období nejistoty, sporů, různých soudních žalob, podnětů k úřadům a podobně,“ řekl včera Gandalovič.
Soukromníkům se nelíbily nové plány na obchodování se státním dřevem, které Gandalovič připracoval s novým vedením státního podniku Lesy České republiky. Ministr chtěl podle soukromníků nepřiměřeně zvýšit roli státního podniku na miliardovém byznysu, což by podle nich vedlo k ochromení lesnického průmyslu v zemi. Gandalovič se naopak bránil tím, že se jen snaží, aby měl stát ze státního dřeva co nejvíce peněz.
Kdo je lepší obchodník
Včera obě strany společně oznámily, že se na příští tři roky dohodly na kompromisním řešení. To by mělo ukázat, kdo jsou lepší obchodníci – jestli zaměstnanci státního podniku, nebo soukromé firmy. Státní lesy se na příští tři roky rozdělí na dvě stejně velké části. V jedné budou soukromé firmy mít na starosti těžbu dřeva, ale prodávat si ho bude státní podnik. Ve druhé polovině budou mít lesnické firmy, které vyhrají veřejné zakázky, i právo na prodej dřeva. Po třech letech se spočítá, ze které části má stát větší výnos.
Spory o způsob obchodování s miliony kubíků státního dřeva trvají už od roku 2004. Vylámalo si na nich zuby několik ministrů zemědělství, řešily je soudy, antimonopolní úřad i Evropská komise. Žádnému ministrovi se zatím nepodařilo to co Gandalovičovi. Jeho plány totiž vyděsily soukromé firmy natolik, že se v boji proti němu sjednotily i do té doby znepřátelené společnosti.
Další články v kategorii Lesnictví
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům (12.12.2025)
- Novým děkanem Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU byl zvolen Vladimír Gryc (12.12.2025)
- Lidé v Českém ráji kritizují kácení stromů u silnic, podle silničářů bylo nutné (11.12.2025)
- Dřevo z Ruska se dostává do EU prostřednictvím dceřiné společnosti výrobce hraček (11.12.2025)
- TZ AOPK ČR: Zákaz zábavní pyrotechniky ochrání přírodu v nejcennějších partiích Hrubého Jeseníku (11.12.2025)
- K odkladu sporného evropského nařízení o odlesňování přispěla i Potravinářská komora ČR (11.12.2025)
- Ukrajina omezuje vývoz dříví, aby chránila zásoby paliva a materiálu pro armádu (10.12.2025)
- Zpráva o stavu lesa 2024: méně nahodilých těžeb, více přirozené obnovy (10.12.2025)

Tweet



